Lisää tietoja Kokoomus-murhaajasta
Helsingin Sanomien tietojen mukaan epäilty mies on työskennellyt kokoomusnuorten lisäksi myös Aikamatkat-nimisessä matkailualan yrityksessä freelancer-matkaoppaana.
Aikamatkojen toimitusjohtajan Mikko Koistisen mukaan epäilty on ollut Aikamatkoilla keikkatyöntekijänä viime vuoden syksyllä ja viime keväänä Lappiin suuntautuneilla matkoilla.
Työtehtävät ryhmänjohtajana Lapissa kestivät noin kuukauden ajan molemmilla kerroilla. Epäilty veti muun muassa pieniä hiihtoretkiä.
Lisäksi epäilty oli syyskuussa ryhmänjohtajana Puolaan lentopallon MM-kisoihin suuntautuneella matkalla.
Miehellä ei ole matkailualan koulutusta. Hän on opiskellut Helsingin ammattikorkeakoulu Metropoliassa kaupallista alaa, mutta pitänyt välivuotta opinnoistaan. Epäilty on työskennellyt aiemmin myös Oulussa sekä taksikuskina Helsingissä.
Aikamatkat Oy:n toimitusjohtajan Mikko Koistinen mukaan epäillyn henkilön pidempi työsuhde kokoomuksessa ja hyvät suositukset olivat tärkeimpiä syitä siihen, miksi hänet rekrytoitiin oppaaksi. Mies seuloutui oppaaksi satojen hakijoiden joukosta.