Miten teillä työpaikan kahvi?
Onko teillä työpaikalla ilmainen kahvi?
Meillä on aina ollut ilmainen kahvi, sitä saa keittää niin paljon kun haluaa läpi koko päivän. Lisäksi tuli kahvikone josta saa cappucinot ja muut erikoiskahvit, ilmaiseksi taas. Onko tämä ihan tavallista.
Yläpeukku jos on ilmaista, alapeukku jos ei ole.
Kommentit (15)
Meillä saa juoda kahvia (myös erikoiskahvit),teetä,kaakaota ja Limsaa& kivennäisvettä niin paljon kun haluaa.
[quote author="Vierailija" time="06.11.2014 klo 09:58"]
Meillä saa juoda kahvia (myös erikoiskahvit),teetä,kaakaota ja Limsaa& kivennäisvettä niin paljon kun haluaa.
[/quote]
Niin ja ei tarvii keitellä itse,kunhan hakee salin puolelta.
Valtiolla ei tunneta ilmaista kahvia. Jokainen tuo kuukaudessa yhden paketin ja joku työkokeilijoista laittaa keittimen päälle.
Yläpeukku vaatinee perustelut. Joo on automaattikahvia tarjolla niin paljon kuin kykenee juomaan. Automaatista saa myös cappuccinoa, espressoa, chocoespressoa, kaakaota ja jotain ällömakeaa mustaherukkajuomaa. Niin ja kuumaa vettä niin voi haudutella pussiteetä (muutamaa eri makua Liptonia).
Namnam.
Olen töissä kahvilassa, ja saadaan juoda kahvia niin paljon kun jaksetaan/halutaan/ehditään työpäivän aikana.
Meillä on kahvikone, jossa kuppi maksaa 20 senttiä. On eri vaihtoehtoja, myös kaakaota ja teetä.
[quote author="Vierailija" time="06.11.2014 klo 10:00"]
Valtiolla ei tunneta ilmaista kahvia. Jokainen tuo kuukaudessa yhden paketin ja joku työkokeilijoista laittaa keittimen päälle.
[/quote]
Kunnalla ei ole myöskään ilmaisia kahveja. Kahvirahaa maksetaan jokaisesta kupillisesta.
Kahvia saa niin paljon kuin haluaa. Automaattikin tuossa oli, mutta vähäisen käytön vuoksi vietiin muualle.
Toisissa olen saanut ilmaista kahvia. Useimmissa on joko kahvinkeittimet tai maksulliset kahvikoneet. Itse keittämällä saa parempaa kahvia, silloin voi valita kahvimerkin.
Taukohuoneessa on keittimet vapaassa käytössä. Se joka käy tukussa ostaa työnantajan laskuun kahvit, suodatinpussit, teen, sokerin, maidon ja joskus esim. keksejä. Kaikki keittävät kahvia ja pesevät keitintä, kuka milloinkin kerkeää.
Meillä on aina ihan tavallista pannukahvia (+ maitoa, sokeria, makeutusainetta) ja teetä muutamia erilaisia makuja, mitä milloinkin assari tilailee.
Myös Nespresso -kapselikone ja siihen jotain eri makuja löytyy, mutta sitä saa käyttää ainoastaan toimari xD Tai no, saa siitä muutkin käyttää jotka sen olemassaolosta tietää (ehkä n. 5 hlöä) mutta eipä se oo ekan päivän jälkeen tuntunu kenessäkään kiinnostusta herättävän.
On ilmaisia.
Firma tarjoo kahvijauhot. Itse keitetään pari ktt päivässä. Lisäksi automaatti.
Itse tuodaan kahvipaketti kerran kuussa ja noin pari kertaa vuodessa suodatinpussit. Mutta aina välillä kaapinovessa on lappu ettei tarvitse tuoda kahvia kyseisenä kuuna kun kaappi pursuaa. Näin yleensä kun on paljon käypäläisiä talossa.
[quote author="Vierailija" time="06.11.2014 klo 09:57"]Itse viedään paketti/kuukausi ja itse keitetään.
[/quote]
Näin. Työnantajana Espoon kaupunki.
Itse viedään paketti/kuukausi ja itse keitetään.