Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kuka on Lollopelle?

Vierailija
16.10.2014 |

Mitä joku meuhkaa netis jostaki lollopellestä? mikä se on?

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
16.10.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Se on sun perse LOL

Vierailija
2/4 |
16.10.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lol :D

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
16.10.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

lol lol lol xD

Vierailija
4/4 |
16.10.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tämä on Lolo-pellen salakieli:

A=E B=C C=Z D=L E=I F=H G=B H=T I=O J=S K=M L=V M=H N=S O=A P=K Q=X R=L S=R T=P U=Ä V=N X=W Y=Ö Z=Å Ä=I Ö=U

Lolo-pellen salakieltä kirjoitetaan siten, että se kirjain, mikä yleensä suomen kielessä kirjoitetaan, tarkoittaa Lolo-pellen salakielellä toista kirjainta.

Esim

koira= maole

kissa=morre

hyvää päivää= tönii kionii


hei=tio


moi=hao


Siinä joitakin sanoja Lolo-pellen salakielestä!


Kokeile vaikka kirjoittaa oma nimesi Lolo-pellen salakielellä!

Lolo-pellellä on myös semmoista asiaa, että Lolo-pelle järjestää pelleloton. Pellelotto on semmoinen lotto, jossa sinun pitää arvata viisi numeroa numeroväliltä 0-9 ja kirjoittaa ne Lolo-pellelle osoitteeseen  lolopelletsemppaa@gmail.com ja jos arvaat kaikki oikein, Lolo-pelle patkitsee sinut siitä. Muista mainita haluamasi palkinto Lololle. Lolo-pellen palkinto sille, kuka voittaa pelleloton on esimerkiksi joku pieni suklaapatukka tai muu pikku yllätys. Mitään kallista tavaraa en voi luvata, mutta pelleloton voittaja voi saada jonkun pienen suklaapatukan tai muuta kivaa.
Pellelottoon voitte osallistua siten, että kirjoitatte Lolo-pellelle viisi numeroa numerovälillä 0-9 sekä toivomuksesi palkinnon suhteen, jos voitat loton. Ja mikäli haluat suklaapatukn palkinnoksi niin mainitse että minkä merkkisen patukan haluat.


Lähetä numeroarvauksesi otsikolle "Pellelotto"

Lolo-pellellä on myös kaverinvälitystoimisto niille jotka haluavat kirjeenvaihtokaverin tai jonkun muun kaverin. Kirjoittakaa Lolo-pellelle niin Lolo-pelle välittää tietonne eteenpäin jollekin muulle ilmoittautuneelle niin voitte kokeilla jos vaikka hänestä saisitte kirjekaverin tai jonkun muun kaverin. Tekaiskaa sähköpostiosoitteenne vaikka gmailin kautta siten ettei teitä kukaan voi tunnistaa ja oikeat henkilötiedot paljastakaa vasta sille kaverille jonka Lolo on teille välittänyt. Laittakaa siis rohkeasti viestiä tulemaan osoitteeseen  lolopelletsemppaa@gmail.com

Lolo-pelle katsoo, mitä voi asian hyväksi tehdä.


Mainitse viestissäsi ainakin seuraavat asiat:

-ikäsi ja sukupuolesi

-sähköpostiosoitteesi

-millaista kaveria tai ystävää etsit

-miten haluat hänen kanssa pitää yhteyttä, livenä, kirjeitse, sähköpostitse, skypessä, mesessä, facebookissa vai google-plussassa? Vai haluatko kenties ensi kesänä sitten 1-2 vuoden kuluttua hänen kanssa rannalle?

-jotakin muutakin mitä haluat itsestäsi kertoa, esim harrastukset, mielenkiinnon kohteet, lemmikit, jne.

Laita sähköpostiisi otsikoksi "Kaverihaku"



Lolo-pelle järjestää myös kirjoituskilpailun johon voit kirjoittaa tarinan, sadun tai runon, joka voi olla joko fiktiivinen eli itse keksitty tai sitten omasta elämästäsi kertova juttu. Nimet ja iät ja muita tietoja henkilöistä voi olla muutettu myös niissä tarinoissa mitkä ovat totta.


Valitse joku seuraavista aiheista:


-Ystävä josta tiesi erkani mutta jonka elämään tulet vielä takaisin


-Pikkulapset ja kuinka ihania ovatkaan


-Karkit ja jäätelö


-Kokemuksiasi sirkuksesta tai eläintarhasta, huvipuistosta jne


-Liikunta ja kuntoilu



-Musiikki



-Eläimet ja mitä ne merkitsevät sinulle


-Vieraalla maalla...


-Uusi alku


-Elämää


-Kokemuksia sairaan tai vammaisen hoitamisesta/auttamisesta


-Ajatuksia Lolo-pellestä


-Ruoka


-Työ tai koulu ja mitä se merkitsee sinulle


-Vapaa-aika ja oma elämä


-Venäjä tai joku muu ulkomaa


-Hiekkaranta ja aurinko


-Kesätytöt tai kesäpojat


-Eläinsatu lapsille


-Huumoripitoista asiaa tai joku vitsi


-Joku uusi keksintö jonka olet keksinyt.


-Haaveita tulevaisuuteen liittyen



Tarinat on kirjoitettava osoitteeseen
 lolopelletsemppaa@gmail.com

  Ja Lolo-pelle palkitsee parhaimman tarinankertojan suklaapatukalla tai pienellä irtokarkkipussilla tai sipsipussilla. Lolo-pelle ilmoittaa voittajalle ja voittaja kertokoon osoitteensa niin Lolo-pelle lähettää palkinnon postitse.


Jos jokainen noista aiheista tavalla tai toisella liittyy elämääsi, niin voit ahkeroida kirjoittamalla jokaisesta noista jotakin omaa juttuasi, se voi olla kertomus omasta kokemuksestasi, itse keksimäsi tarina, runo, vitsi tai mielipide. Oman valintasi mukaan voit valita mitä näistä haluat tuosta aiheesta kirjoittaa.

Lolo-pelle järjestää myös kuvataidekilpailun. Lähetä joku kuva sähköpostitse Lololle osoitteeseen  lolopelletsemppaa@gmail.com

Kuva voi olla piirustus, maalaus, tietokoneella tehty kuva, sarjakuva tai vaikkapa kuva jostakin kyseistä aihetta esittävästä käsityöstäsi tai askartelutyöstäsi jne.


Kuva voi esittää seuraavaa aihetta:


- Vuodenaika josta tykkäät


-Eläin josta tykkäät


-Asia josta haaveilet


-Joku ihminen joka on sinulle tärkeä ja rakas



Parhaat työt palkitaan pienellä yllätyksellä. Voit esittää toiveesi siitä, mitä haluat palkinnoksi. Se voi olla vaikka teepaketti, sipsipussi, karkkipussi tai suklaapatukka. Lolo-pelle ilmoittaa sille jolla oli paras juttu.






Terveisin Lolo-pelle

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan kahdeksan kaksi