Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Ketä kiinnostaa?

Vierailija
02.09.2014 |

Eurooppa on yhdistynyt EU:ksi, josta vielä muotoutuu kymmenvaltioliitto.

Maksuliikenne on muuttunut suuntaan, jossa koko ostoskärryn voi viedä kassan läpi, joka rekisteröi kaikki koodit yhtä aikaa ja maksukortin vilauttamalla menee maksu. Pian tuo maksusiru on ihmisten kädessä tai otsassa, ja siihen on koodattu myös kaikki muu ihmisen henkilötieto, ja esim gps. Antikristuksen valvontavaltaa varten kaikki on valmiina ja jo koekäytössä. Mietipä koko tätä globaalia tietoteknistä verkostoa satelliitteineen!

Israel on itsenäistynyt ja juutalainen kansa palannut maahansa sankoin joukoin kaikkialta maapallolta, jopa Suomen kautta Venäjältä kulki ilmasilta. Exodus on loppumetreillä. Raamatussa on määritelty ne asuma-alat, jotka ovat heidän.

Israelia vastaan kääntyy liki koko muu maailma. Syy: Israel on erikoisvaltio, juutalaiset erityinen kansa. Siksi, että Jumala valitsi sen Poikansa Jeesuksen syntymäkansaksi ja -paikaksi, ja hengellisesti tärkeiden tapahtumien näyttämöksi.

Israelin pohjoispuolen maissa kiehuu. Hyökkäys Israeliin tulee aikanaan sen pohjoispuolelta.

Isis on vallannut Eufrat-virran padon sen yläjuoksulla. Raamattu ilmoittaa, että idästä tulee valtaisa armeija, joka vyöryy kuivan Eufratin pohjaa pitkin.

Evankeliumi on ensin levitettävä kaikille kansoille, kielille ja kansanheimoille, koska niistä kaikista tulee ihmisiä Taivaan kotiin. Nykymedian välityksellä evankeliumi on voitu levittää muurien, piikkilanka-aitojen ja mustien huntujenkin taakse, tiettömään Siperian tundraan ja valtamerten pikku saarille. Heidän kunkin omalla kielellään!

Raamattu on maailman ylivoimaisesti levinnein kirja, kaikista useimmille kielille ja murteille käännetty, kaikista luetuin ja kaikista tärkein Kirja! Jumalan Sana! Myös muiden kuin kristinuskon väännöksiä on Raamatusta tehty hämäämään aitoa, mm uuden maailman käännös jehovan todistajilla. Jumala on pitänyt Sanastaan huolta läpi vuosituhansien. Pienet käännösvirheetkään eivät koko perussanomaa muuksi muuta!

Israelin ja ympäristömaiden argeologisissa kaivauksissa on löydetty viime aikoihin saakka todisteita Raamatun paikkansapitävyydestä.

On tuleva vielä suuren ahdistuksen ja vihan ajat, jonka keskeltä Jumala poimii uskovansa ja jonka lopulla 1/3 maasta kaikkineen selviää tulesta ja tuhosta, joka mitä ilmeisimmin on ydinsota. Tuohon sodan pahimpaan vaiheeseen palaa Jeesus Öljymäelle ja sota loppuu siihen paikkaan. Loppujäännös juutalaisista tulee sillä kertaa uskoon. Jeesus asettaa tuhat vuotta kestävän rauhanvaltakunnan, jossa edes leijonat eivät raatele lampaita, saati että ihmiset tappelisivat!

Tuon tuhannen vuoden jälkeen on lyhyt koetusten aika, jolloin Saatana on päästetty vapaaksi ja riehuu aiheuttaen vihaa ihmisten sydämiin toisiaan vastaan. Lopulta tulee tuomioiden aika, jossa koko maailmankaikkeuden historian ihmiset ovat yhtä aikaa tuomiolla, jossa Jumala erottaa omat uskovansa ja muut, jotka ovat kieltäneet Jeesuksen, ja lopulta ohjaa Saatanan joukkoineen ja seuraajineen, myös Jeesuksen hylänneet, paikkaan, josta sanotaan, että siellä ei tuli sammu eikä mato kuole. Jumalan omat, Jeesukseen uskovat, ohjataan Taivaan kotiin iankaikkiseen iloon, kirkkauteen ja rauhaa, Paratiisiin, jonka keskellä on kultakaupunki, jonka Jeesus meni rakentamaan omilleen tullakseen noutamaan rakkaansa aikojen lopussa olemaan kanssaan iankaikkisuuden!

Jos tämä herätti Sinut, rukoile syntisen ihmisen rukous: Jeesus, Jumalan Poika, joka kuolit ristillä minunkin syntieni takia, anna minulle anteeksi, tule Henkesi kautta asumaan sydämeeni ja ota minut Jumalan lapseksi.

Taivaassa tavataan, jos ei jo ennen!

 

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
02.09.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vauvakaste ei muuten pelasta ketään! Vanhemmat, jotka itse eivät edes usko Jeesukseen, kastattavat vauvansa pelkästään taikauskon takia! Vauva ei ole tehnyt vielä yhtään mitään pahaa, joten on ihan semmoisenaan otollinen Jumalalle ilman mitään veden pirskotteluja! Kaste on Raamatun sanojen mukan "hyvän omantunnon pyytämistä Jumalalta", eikä vauvalla ole mitään tajua jostain omastatunnosta, saati oikeasta ja väärästä! Kun tuollaiset asiat herättävät lapsessa mielenkiintoa, hän voi myös silloin ymmärtää Jeesuksen sovitustyön ja tulla uskoon!  Tai tulla uskoon myöhemmin elämässään. Silloin on kasteen aika. Kaste on myös "vanhan hautaamista", ja mikä hauta se sellainen on, jossa vainaja jätetään maan päälle näkyviin? Kyllä se haudataan yleensä syvälle maan alle, kuten kasteessakin "haudataan Kristukseen" syvälle veteen, veden ale.

Rippikoululla ei ole myöskään raamatullista pohjaa. Confirm, vahvistaa, konfirmaatio, "kasteen vahvistaminen". Mitä se on? Eikö se vauvakaste riittänytkään, kun pitää vielä vahvistaa? No, kun kummallakaan ei ole raamatullista pohjaa. Aito uskovan kaste ei tarvitse konfirmaatiota!

Oudoksuttaako sinua, että hautajaisissa lykätään vainaja liki poikkeuksetta hartain menoin Taivaaseen, vaikka olisi ollut hyvin kaukana kaikista uskon asioista? Näin käy usein, vaikka vainaja olisi Jumalan kieltäjä ja jopa vihamelinen sekä Jeesusta että Häneen uskoviaan kohtaan. Myös suhtautuminen Israeliin on yksi uskon mittari, sillä uskova ei voi vihata juutalaista kansaa, jos vain on vähänkin lukenut Raamattua. Toivovatko uskovaisia halveksivat kuitenkin itselleen kirkolliset hautajaiset kuin muka siten Taivaaseen päästäkseen? Vai mistä on kyse? Ne hautajaiset ja siinä rukoilut eivät enää vainajaa pelasta. Se ratkaisu on tehtävä jo täällä eläessään.

No, tämä nyt lähti vähän OT. Ihmettelen vaan ihmisten järjen käyttöä näissä.

Vierailija
2/5 |
02.09.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Otsikon kysymykseen vastaten, tuollaisen vuodatuksen lukeminen ei ainakaan minua kiinnosta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
02.09.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="02.09.2014 klo 11:13"]

Otsikon kysymykseen vastaten, tuollaisen vuodatuksen lukeminen ei ainakaan minua kiinnosta.

[/quote]

Laput van silmille, niin aika ajaa ohi ja oletkin, hups, Jumalan istuimen edessä! Ilman Puolustusasianajajaa? Huono homma!

Vierailija
4/5 |
02.09.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aika ajankohtaista on. Mielenkiintoista!

Vierailija
5/5 |
02.09.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Konfirmaatiossa ei ole luterilaisen uskonopin mukaan kyse kasteen vahvistamisesta vaan konfirmoidun oman uskon vahvistamisesta, siis tehdä uskosta vielä vahvempi.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän yhdeksän yksi