Paras lastenmusiikki
Suositelkaa hyvää, mielellään uudehkoa lastenmusiikkia, jota aikuinenkin jaksaisi kuunnella? Mitkä ovat teidän perheen suosikit?
Kommentit (12)
Meillä kuunnellaan vain Fröbelin Palikoita.
Tohtori orff on hyvä aloita vaikka umpikuja 5 -levystä. PMMP.n lastenlevy. Jos kansanmusiikki kolahtaa kiekkumarallaa levy+kirja tai mimmit ihan ok. Nukketeatteri Sampon levyt.. Käy kirjaston musiikkios.lla sieltä löytyy vaikka mitä.
Ehdottomasti Ammuu! Todella taidokasta ja hyvää, uutta, akustista lastenmusiikkia. Lasten ja aikuisten makuun.
Soile Perkiön ja Hannele Huovin lastenmusiikki. Meillä on ollut vauvasta asti esikoisella levy nimeltä Vauvan vaaka ja alkuoudoksunnan jälkeen en muuta lastenmusiikkia enää jaksakaan. Nythän heiltä tuli uusi levy, muistaakseni Muumi-aiheinen, joka pitäisikin oikeastaan ostaa... Ne on nämä Pikku Kakkosesta tutut musarullaa -tyypit siis, ellen aivan erehdy.
Meillä on paljon lastenlevyjä kertynyt vuosien varrella. Paras levy ikinä on ollu Tohelo ja Torvelo. Se ei ole enää ihan uusi, ilmestyi 1997? Kivan monipuolinen ja sanoissakin in ideaa. Sitä jaksaa kuunnella vieläkin.
Röllin 40 parasta laulua - levyt soi meillä nonstoppina automatkoilla! Viihdyttää myös aikuisiakin, rölli on ihana :) <3
Ainoa mitä itse rehellisesti tykkäsin kuunnella oli Runoretki laulaen. Eri esittäjiä.
Vivaldin Vuodenajat on suosikki lapsella, muutakin klassista kuuntelee satunnaisesti. Tosin niistä ei voi sanoa että olisivat kovinkaan uudehkoa :)
Voi ne lapset kuunnella aikuistenkin musiikkia jos haluavat ja tykkäävät.
Meillä lapset kyllä tykkää Fröbelin palikoista, mutta pojan (kohta 3v.) ehdtoton lempibiisi on ollut jo vuoden Paradise Lostin "Isolate", ja tytön (1v.) lempibiisit ovat Apulannan "Aggressio2 ja "Pahempi toistaan": Tykkäävät myös toistensa lempibiiseistä.
Up