Isää etsitään äidin, 26v, ja vauvan, 9kk, murhasta
Äiti löytynyt sunnuntaina kotoaan päähän ammuttuna. Vauvaa on ammuttu vartaloon. Molemmat ovat kuolleet. Perheen 27-vuotiasta isää epäillään teosta.
http://www.sky.com/skynews/article/0,,30000-13498341,00.html
Kommentit (8)
Vierailija:
Jos tossa uutisessa olisi, että vaimoa etsitään miehensä ja vauvansa murhasta, niin johan täällä pohdittaisi, mikä sen vaimoparan ajoi noin epätoivoiseen tekoon.Tiesittekö muuten, että uskomus naisten yliedustuksesta vakavan perheväkivallan uhrina ei pidä paikkaansa?
Joka toinen niistä YMMÄRSI hyvin miten väsynyt sen äidin oli pakko olla, ja varmasti rakasti lapsiaan ja päläpälä, mutta oli vaan niin MASENTUNUT ja voi että. Ihan varmasti ei vaan ollut paha ja laiska ihminen.
Se on aika karua tekstiä. Lukumääräisesti naisia on liki yhtä paljon vakavien perheväkiltatekojen tekijöinä kuin miehiäkin. Asia on vaan vahva tabu: miehiä nolottaa tehdä rikosilmoituksia vaimoistaan ja naisia pidetään äidillisinä=lempeinä, joten he itsekään eivät uskalla hakea apua.
-3-
eli " vahingossa" tehty teko, ja teon kohteena on nainen/lapsi joka on kärsinyt tekijän taholta väkivaltaa aiemminkin, nyt se vain on mennyt överiksi.
Kun väkivaltaa kokenut nainen taas sitten lopulta puolustautuu ja tappaa hakkaajansa, sitä pidetään taas murhana, koska naisella ei ole näyttöä aiemmasta väkivaltaisuudestaan, joten teon on oltava murha.
Jari Sinkkonen on varmaan muistanut mainita tämän kirjassaan ???
Vierailija:
eli " vahingossa" tehty teko, ja teon kohteena on nainen/lapsi joka on kärsinyt tekijän taholta väkivaltaa aiemminkin, nyt se vain on mennyt överiksi.
Kun väkivaltaa kokenut nainen taas sitten lopulta puolustautuu ja tappaa hakkaajansa, sitä pidetään taas murhana, koska naisella ei ole näyttöä aiemmasta väkivaltaisuudestaan, joten teon on oltava murha.
Jari Sinkkonen on varmaan muistanut mainita tämän kirjassaan ???
Päinvastoinhan se yleensä on, naisen oletetaan jo fyysisen heikkoutensa takia olevan altavastaaja.
Muuten, Sinkkonen ei puhunut pelkästä parisuhdeväkivallasta, vaan perheväkivallasta. Siis myös muihin kuin mieheen kohdistuvasta: lapsiin, sisaruksiin, vanhempiin jne.
PARISUHDEVÄKIVALLASSA miehet edelleen ovat selvästi tekijöitä: OM:n tilaston mukaan vuosina 1995-2001 kuolemaan johtaneissa väkivaltateoissa tekijät olivat 87% miehiä ja uhreista 70% naisia.
Uskon ihan kybällä...
Näitä säälittäviä äijäruikuttajia on aina silloin tällöin telkassakin esiintynyt, eiköhän se ole kuitenkin niin että enemmistö perheväkivaltaa käyttävistä on miehiä, tietenkin on poikkeuksia jotka vahvistavat säännön.
Ehkäpä kuitenkin tilastot kertovat enemmän oikeaa tietoa tilanteesta.
Ihmettelenpä vain miksi esim. vankiloissa on miehiä yli 90%, olisikohan luonteenomaisen väkivaltaisuuden syytä kenties.
T:3
Se EI ollut Sinkkosen oma käsitys tms., vaan siinä siteerattiin tiukkoja lukuja. Koska minulla ei sitä kirjaa ole täällä töissä, niin en voi niitä nyt sinulle ladella. Katso itse kirjastosta, niin näet.
Ja edelleenkään kyse ei ole pelkästään parisuhteesta, vaan koko perheestä.
Naisilla on hurja defenssi heti päällä, kun esitetään epäilykin siitä, ettei naiset ole viattomia uhreja.
Vierailija:
Uskon ihan kybällä...
Näitä säälittäviä äijäruikuttajia on aina silloin tällöin telkassakin esiintynyt, eiköhän se ole kuitenkin niin että enemmistö perheväkivaltaa käyttävistä on miehiä, tietenkin on poikkeuksia jotka vahvistavat säännön.Ehkäpä kuitenkin tilastot kertovat enemmän oikeaa tietoa tilanteesta.
Ihmettelenpä vain miksi esim. vankiloissa on miehiä yli 90%, olisikohan luonteenomaisen väkivaltaisuuden syytä kenties.
T:3
Mitenkään geeneissä miesten väkivalta ei ole. Sitä paitsi väkivaltarikollisuuden miehisyydestä ei voi vetää yksi yhteen johtopäätöstä siitä, että naiset olisivat vähemmän väkivaltaisia muuten.
-minä muuten olen kolmonen, sinä lienet 2?-
Jos tossa uutisessa olisi, että vaimoa etsitään miehensä ja vauvansa murhasta, niin johan täällä pohdittaisi, mikä sen vaimoparan ajoi noin epätoivoiseen tekoon.
Tiesittekö muuten, että uskomus naisten yliedustuksesta vakavan perheväkivallan uhrina ei pidä paikkaansa?