Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Peruslaihduttaja, miksi laitat laihduttamiseen rahaa?

Vierailija
26.03.2014 |

Mua hirvitti köyhänä opiskelijana aloittaa laihduttaminen kun ne ateriat on ihan hirveen hintaisia, ja salikortteihin ei riitä millään budjetti (oli muuten hyvä tekosyy tämä aina sille laihduttamisen lykkäämiselle). Nyt 6kk laihdutusta takana, melkein tavoitepainossa ja olen tehnyt kaiken ilmaiseksi ja rahaa on SÄÄSTYNYT. Tietysti sitä säästyy kun laittaa kaikki ruoat itse, raaka-aineet ei maksa yhtä paljon kuin valmisruoat kun katsoo mitä määriä niistä saa tehtyä. Koirani osaa yllättäen pissata myös hölkkälenkillä. Ainoa mihin laitoin rahaa oli kympin käsipainot ja käytetty Pilates-dvd. Tuurilla sain isovanhemmilta 80-luvulta peräisin olevan kuntopyörän (älkää nyt, siinä on vaihteet ja kaikki!), mutta voihan sitä pyöräillä ulkonakin eikä vain sisällä vauvapalstaillessa. En koe tehneeni mitään sirkustemppuja, enkä varsinkaan ole syytänyt rahaa kellekään.

Onko se joku sitoutumisjuttu, että sitten kun on laittanut rahaa siihen laihdutukseen niin sitten siihen muka panostaa ja jaksaa tehdä loppuun asti? Itselle olisi ollut liian suuri riski pitää motivaatiota yllä sijoituksen avulla, varsinkin näin pienellä toimeentulolla. Olisi harmittanut elämääkin enemmän jos olisi into lakannut kesken. Luulenkin että on vieläpä parempi kun motivaattorina on oma hyvinvointi.

Laitatko sinä rahaa laihdutukseen?

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
26.03.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

No jos se joitakin motivoi, niin miksi ei laittaisi rahaa. Mutta faktahan se on että laihduttaminen ei maksa mitään, ei siihen mitään salikortteja tai kalliita proteiinijauheita tarvitse.

Vierailija
2/8 |
26.03.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Laitoin rahaa liikuntavaatteisiin, hankin kunnon kengät, mutta muissa vaatteissa pärjäsin vähällä. Kyllähän se oli yksi motivaattori, että pihinä laitoin rahaa johonkin, niin pitää sitten käyttää.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
26.03.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Rahaa säästyy kun jättää herkuttelun vähemmälle ja syö muutenkin vähemmän. Kävelly käynti on hyvää liikuntaa laihduttajalle. Alkuun pääsee ilmaiseksi, mutta ulkoiluvaatteet ja kengät maksaa.

Vierailija
4/8 |
26.03.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tarkoitatko rahan laittamisella laihdutukseen esim. salikorttia? Koska pidän salilla treenaamisesta. Panostin kunnon juoksulenkkareihin ja hyviin salikenkiin vammojen välttämiseksi.

Vierailija
5/8 |
26.03.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mä oon tosi köyhä. Opiskelija, joka saa opintotukea + palkkatuloja 200e kuussa. Ja mulle tästä alotuksesta tuli nyt mieleen, että tää on jonkun toisen köyhän kitinää. :D Ihan niinkuin arvostelisit ihmisiä, jotka käyttävät rahaa laihduttamiseen?

 

Itse olen laihduttanut 20 kiloa. En ole käyttänyt paljoa siihen rahaa. Terveellinen ruoka kotona maksaa aika pitkälti saman verran, kuin rasvainenkin ruoka ja KARKIT ja muut herkut. Urheilen paljon lenkkeillen ja kotona. Talvikautena saatan käysä salilla/uimassa kertamaksulla joka on alle 4 euroa. Olen ostanut joitakin uusia urheiluvaatteita, mutta laihtumisen myötä ei ole juurikaan tehnyt mieli ostaa uusia käyttövaatteita, koska ne ovat pian isoja. Joitakin on toki ollut pakko ostaa. Olen ostanut myös mm. hyppynarun ja muuta pientä välinettä, jolla voin kotona tehdä juttuja.

 

Mä pidän hölmönä maksaa joistakin superdieeteistä sun muista, mutta en todellakaan arvostele ihmisiä, jotka siihen rahaa laittavat. Ei kaikille toimi ns. itsenäinen laihduttaminen.

 

Eli mikä sun pointti oli? Eiks se nyt oo ihan lysti mihin muut sysää rahaa vai ootko vaan oikeesti kateellinen, kun sulla ei oo? Pidätkö itseäsi parempana laihduttajana, kun olet laihduttanut pienellä budjetilla? Onko väärin motivoida itseään uusilla urheiluvälineillä esim. sykemittareilla sun muilla?

 

Olen puhunut. Ja hämmentynyt.

Vierailija
6/8 |
26.03.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei kai peruslaihduttaja siihen rahaa laita. Itse laitoin Kalorilaskurin maksut, 30 e vuodessa, kun se on minusta motivoivampi kuin ilmaiset vastaavat.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
26.03.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jokainen valitkoon urheilulajin mistä tykkää! Joku nyt vaan vihaa ulkona juoksemista, joten maksaa mieluusti kuntosalikortin tai ryhmäliikuntakortin. Kaikki tyylillään. Ei laihduttamisenkaan tarvitse pakkopullaa olla!

 

Vois sitä pöljempiinkin juttuihin törsätä.

 

 

Vierailija
8/8 |
26.03.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Laitoin rahaa Kalorilaskurin vuosimaksuun (30 eur/vuosi) sekä salikorttiin (27.5 eur/kk). Niin ja lenkkarit ostin, toiset sisäkäyttöön ja toiset ulkokäyttöön (hintaa alessa 30+27 eur), samoin muutaman t-paidan ja housut (alesta nekin, hintaa yhteensä joku 20 eur).

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan kuusi kahdeksan