Kuolema. Pelottaako vai ei?
Hyvien ja Huonojen uutisten innoittamana: Pelottaako kuolema?Itselleni se on se pahin mahdollinen tapahtuma, mutta kun ajattelee, että jokainen meistä sen kokee jossain vaiheessa, jotkut vauvana, jotkut lapsena, jotkut nuorina, jotkut äiteinä, jotkut ukkeina ja kuka mitenkin, joten kannattaako tuota niin hirveästi pelätä tai huolehtia?
En varmasti kuollessani ole ainoa, joka sen kokee, enkä ainoa joka pelkää.
Miksi sitä pelätään? Miljardit ihmiset ovat kuolleet ennen tätä päivää ja jokainen tietää, että miljardit ihmiset kuolevat tämän päivän jälkeenkin. Miksi se oma kuolema pelottaa?
Kommentit (5)
Kuolema senverran yleinen ilmiö,että tuskimpa kannattaa erikoisemmin pelätä.
Pelkään paljon :(, myöskin lasten tai miehen kuolemaa.
Siis jos nuorena, vanhuksilla ei enää pelottava asia.
Kuolema ei pelota, mutta pitkä ja kivulias kuolema järjen sammuessa pelottaa.
Sen jälkeen kaikki mikä on ollut itselle totta, on ohitse. Kaikki ohitse. Se on kamalaa. Elämä tuntuu useimmiten liian tavalliselta että kuolema tuntuisi todelta.
Pelkään niitä ihan viimeisiä hetkiä elossa joiden aikana loppumisen tajuaa, eikä voi enää tehdä mitään.
En. Odotan sitä kuin kuuta nousevaa.