Kuivaatko pyykkisi sisällä asuintiloissa?
Tiedätkö että vanhat kerrostalotkaan eivät ole suunniteltu niin että ne olisi tarkoitettu kuivaustiloiksi pyykille?
Kommentit (10)
Aikaisemmin pesin 2-3 koneellista pyykkiä päivässä (molemmat lapset yökastelijoita). Niin missäs sellaisen määrän kuivaat kun ei saunaan ja naruille mahdu, ja kestää pahimmillaan kuivua 3 päivää.
Ja tosiaan, nyt sen vesimäärän tajuaa konkreettisesti kun sitä koneen säiliötä tyhjentää, viisi litraa saattoi tulla vuorokaudessa.
Ja se kaikki olisi huoneilmassa tai imeytyneenä rakenteisiin.
Minusta näyttää että pyykit on ihan tarkoitettu kuivattaa siellä, koska on tila pyykinkuivaustelineelle. Ja jos laitan pyykit illalla kuivumaan, niin aamulla jo kuivia. Ja pesukone linkoaa ne aika hyvin, eli eivät ole kovin märkiä sieltä otettaessakaan. Sauna ja pesuhuone on erikseen.
Kuivaan, kun meidän rivaritaloyhtiössä ei ole kuivaushuonetta.
Koneellinen ilmastointi jyllää kokoajan (paitsi aivan paukkupakkasilla yöllä), joten näin talviaikaan jos aamulla ennen töihin lähtöä pesen pyykkiä ja laitan kuivumaan, niin illalla ne voi jo silittää, kun ovat niin kuivia.
Eipä ole muutakaan paikkaa. Vessaan ei mahdu, kuivaushuonetta ei talossa ole eikä pesutornillekaan ole tilaa.
kuivaushuonetta ei taloyhtiössä ole. kuivausrumpuja kyllä on, mutta niin vanhoja, etteivät toimi kunnolla. käytän linkoa pesun jälkeen joten vaatteet ovat liki kuivia.
Eiköhän ongelmana varsinkin tavella ole liian kuiva huoneilma.
Kuten joku jo totesikin, ongelma taitaa ennemminkin olla liian kuiva huoneilma. Pyykkien kuivatus ei tosiaankaan aiheuta kosteusongelmia.
Talossa on kuivaushuone, mutta se on tarkoitettu lakana+pyyhepyykille ja yleensä se onkin niin täynnä, ettei sinne muuta pyykkiä mahtuisi.
Kuivatan siis kylpyhuoneessa pyykkejä. Sitä paitsi olen onneksi vuokralla, vuokranantajana iso yhtiö.
että ajatella jos sekin kaikki olis huoneilmassa!