Wc:n käsiallas, pyöreä vai iso kantikas?
Kertokaapa käyttökokemuksianne, pohdin parhaillaan valitako vessaan tason päälle asennettava pyöreä kulhomainen käsipesuallas, vai ihan normaali, tai sitten sellainen tason päälle asennettava iso kantikas. Onko jotain hyvää ja mitä huonoa näissä on, roiskuuko vesi erilailla, entä lapsien käsipesu, onnistuuko mistä vain versiosta normaalisti??
Kiitos jo etukäteen, ja merkinkin saa sanoa ja kehua omaansa
Kommentit (5)
Eli valitsimme alakerran vessaan Idon Mosaikin pöydän päälle asennettavan maljamaisen altaan. Se on tarpeeksi syvä että siitä ei roisku pöydälle, mutta myös reuna on niin leveä, että siihen mahtuu hyvin saippua. Jos saippuan pitäis olla pöydällä, niin siitä roiskuis aina mennen tullen pisaroita pöydälle, joka tehtiin ite liimapuusta. Petsattiin sitten tumman pähkinäksi. Tämä allas ei kuitenkaan ole meidän lasten varsinainen allas, vaan sellainen vähän arkisempi hampaidenpesuallas on yläkerrassa, johon valitsimme tavallisen pöytätason korkeudella olevan altaan (ei upotettava vaan sellainen tavallinen), johon pikkukädet ulottuu helpommin. Vieressä on sitten ihan normaalia laminaattitasoa, joka ei ole niin arka vedelle.
Tilasin sitte tason päälle neiliskulmaisen altaan ja ai että oli hyvä ja peppujen pesuunkin tilava ja käytännöllinen!
mietin oisinko ottanu idolta malja altaan vai tämän kyseisen ja onnekseni päädyin tähän jonka otimme
allas on näyttänä mielestäni
www.otsoson.com
umg 600
oisin halunnu ton kantikkaamman,mutta liian iso meidän tasoon,ja lähes puolet kalliimpikin
mutta viime tingassa peruin sen, vaikka olikin pitkään haaveena.
Koska olen sitä mieltä että maljamainen allas ei toimi lapsiperheessä. Kyllä aikuisten taloidessa, mutta ei sitten pienten lasten kanssa.... koska lapset tahtovat itse läträtä käsienpesun kanssa, ja sen korkeus muodostuu aika korkeaksi pienelle..
JA moni myyjä on kanssa sanonut, että se on vain todella pienen hetken huuma, ja pian ne vaihdetaan pois kun kyllästytään siihen tosi helposti.
...meillä ainakin maljamaisen altaan kanssa on luonnollisesti matalampi taso eli allas on juuri samalla korkeudella kuin tavallinenkin allas. Muistaakseni taso on malja-altaan alla n. 60-senttinen, joten pikkukädet yltää sinne samoin kuin tavalliseenkin altaaseen. Mutta meillä tosin valittiin sitten se tavallinen allas sinne missä lapset enimmäkseen itse peseytyy ja pestään hampaita.
Meillä oli sellainen tässä asunnossa kun muutimme tänne. Siis pöytätasoon upotettu pyöreä allas. Ongelma oli se, että vesi roiskui aina pöydälle ja joka käsien pesun jälkeen se pöytä olisi pitänyt kuivata. Kun emme kuivanneet, niin siihen pöytään tuli sellainen saippua-limainen talma, johon tarttui kaikki irto-hiukset ja kissankarvat ja hammastahna-läiskät yms yms. Iljettävän näköinen.
Rempassa heitimme siis koko pöydän ja altaan pois ja vaihdoimme tilalle ihan normaalin altaan ja sen alle laitoimme kaapit ja sitten saimme sen edellisen pöydän tilalle vielä sellaisen korkean kaapin. Näihin mahtuu tavaraakin ihan eri tavalla, ei ole hankalaa siivota enää ja tavarat eivät loju siinä pöydällä ihmisten silmien alla vaan ne saa kaappeihin ja ovet kiinni kun esim. vieraita tulee.
Sellainen pöytä ja upotettu allas on varmaan kauniita, mutta vaan sellaisessa perheessä, jossa tosiaan jokainen siivoaa jälkensä. Meillä ei näin ole, valitettavasti...