Minkä takia naisten pitää tulkita asioita väärin ja ottaa kaikki itseensä?
Sanoo mitä tahansa, niin ollaan hyökkäämässä päälle. Miksi näin? Ja en väitä olevani itsekään puhdas pulmunen. Huomaan itsekin välillä kuinka saatan ottaa itseeni ja tiuskaista ihan naurettavista syistä miehelleni, vaikka hän on ihan vilpittomästi sanonut minulle jotakin :D Varsinkin täällä palstalla korustuu se hyökkäävä asenne ja väärin tulkitsemisesta aiheutuva loukkaaminen. Ja ihmekään, kun enimmäkseen naiset täällä käyvät.
Kommentit (13)
Täällä keskustelupalstalla taitaa olla helppo tulkita kirjoitukset miten sattuu ihan sukupuolesta huolimatta, kun anonyymisti kirjoitellaan eikä ole niitä muita kasvotusten tapahtuvan kommunikaation merkkejä näkyvillä. Voi vain suhtautua kirjoitettuun tekstiin ja niihin tunteisiin ja ajatuksiin joita se itsessä herättää, kun ihminen joka tekstin on kirjoittanut on aivan kasvoton. Eikä ole samanlaisia sosiaalista kanssakäymistä sääteleviä sääntöjä kuin kasvotusten.
[quote author="Vierailija" time="10.01.2014 klo 23:23"]
Minulla on työpaikka, jossa melkein koko porukka on naisia, myös pomot. Meillä on mukava ilmapiiri. Mieheni työpaikalla, miesvaltaisessa tehtaassa, on selkään puukotusta, vallanhimoa jne. Kumpikaan meistä ei vedä tästä johtopäätöstä kummankaan sukupuolen tasalaatuisuudesta.
[/quote]
No se on hyvä, että olet saanut sellaisen työn, jossa on hyvä ilmapiiri. Sillä on todella paljon merkitystä viihtyvyyteen työpaikalla :) Ja kyllä minunkin lähipiirissäni on näitä miehiä, joiden tulkinnat ovat ihan päättömiä ja he suuttuvat ties mistä. Naisten kohdalla tämä vain tuntuu olevan yleisempää.
Älkää tätä nyt kuitenkaan tulkitko väärin ja ottako itseenne :)
Huomannut saman. Myös työporukassa jossa vain naisia. Heti muuttui ilmapiiri rennommaksi kun vaihdoin työpaikkaa jossa työkaverit suurimmaksi osaksi miehiä.
Hyökkäämässä päälle? En tunne yhtään naista, jonka tietäisin hyökänneen kenenkään päälle. Muutamia miehiä kyllä. Fyysinen hyökkäys sisältää aina psyykkisen hyökkäyksen. Henkilön kokemasta huonosta kohtelusta, katkeruudesta, temperamentista ja mistä lie epätasapainosta kummankinlainen hyökkäily johtunee,
Minulla on työpaikka, jossa melkein koko porukka on naisia, myös pomot. Meillä on mukava ilmapiiri. Mieheni työpaikalla, miesvaltaisessa tehtaassa, on selkään puukotusta, vallanhimoa jne. Kumpikaan meistä ei vedä tästä johtopäätöstä kummankaan sukupuolen tasalaatuisuudesta.
Mut kun sillä loukkaantumisella saavuttaa kaikkea kivaa.
Helsingin huumepoliisissakin mahtaa olla ihanaa, kun on enimmäkseen miehiä. ;) No, siis hyökkäily johtuu kai epävarmuudesta. Voi liittyä ihan lapsuuden kokemuksiin tai myöhempiin. Katkeruus tekee myös hyökkääväksi, ja pelko.
Ai siis parisuhteessa mieheen? Tuskin sitä muut tietävät kuin suhteessa olevat. Mutta siis todellisuudessahan naisilla on suurempi sensitiivisyys ja paremmat kommunikointitaidot keskimäärin.
Missä päin näitä hyökkääviä naisia on? Meillä päin näyttää enimmäkseen olevan niin, että naiset pitää perheet pystyssä, rauhoittaa ja niin edelleen. Jotain tuskaa ehkä sitten jossain puretaan hyökkäämällä, en tiiä.
Ajattele mitä sanot, äläkä sano mitä ajattelet.
Vähän harkintaa siihen itsensä ilmaisuun.
[quote author="Vierailija" time="10.01.2014 klo 23:21"]
Hyökkäämässä päälle? En tunne yhtään naista, jonka tietäisin hyökänneen kenenkään päälle. Muutamia miehiä kyllä. Fyysinen hyökkäys sisältää aina psyykkisen hyökkäyksen. Henkilön kokemasta huonosta kohtelusta, katkeruudesta, temperamentista ja mistä lie epätasapainosta kummankinlainen hyökkäily johtunee,
[/quote]
Tarkoitin sellaista henkistä hyökkäämistä. Olisin kyllä voinut kyllä asian ilmaista selvemmin :D
Ihmiset lukee asioita omasta näkökulmastaan käsin. Ihmiset voivat ajatella jostain asiasta aivan eritavalla kuin sinä. Jopa niin pöyristyttävällä tavalla ettet sitä voi käsittää. Siitä niitä "kukkasia" sitten tulee. Sitten on vielä ilkeilijät (huono päivä?) ja alemman kapasiteetin omaavat, jotka ei ehkä edes huomaa ilkeilevänsä ;) Ja hormonitkin voi joitakuita kirjoittajia heilautella ;)