Kerro kokemuksesi: "Kyllä se maailma on pieni paikka!"
Oletko törmännyt naapuriisi kierrellessäsi sivukujia toisella puolella maapalloa? Onko opettajasi osunut samalle huoltoasemalle toisella puolella Suomea? Onko lapsuudenkaverisi ketä et ole nähnyt kymmeniin vuosiin, jonottanut takanasi huvipuistossa?
Itselläni on pari nettiin liittyvää, toinen näistä tapahtui äsken:
Selailin facebookia. Silmiini osui kun tuttava oli kommentoinut yhteisen tuttavamme isän kuvaa. Kävin sitten stalkkailemassa tämän isän profiilia ja hänen profiilistaan eksyin jonkun randomin naisen profiiliin. Heti tämän naisen profiiliin eksyessä mieleeni tuli että täytyykin etsiä jos pari vanhaa perhetuttua löytyisi facebookista. Katsoin vielä tämän randomin naisen kansikuvat ja kuinkas ollakaan, tämä vanha perhetuttu oli kommentoinut yhteen näistä kansikuvista!
Toinenkin samantyylinen: Latasin puhelimeeni Draw Something-pelin, jossa siis sovellus arpoo sinulle maailmanlaajuisesti jonkun vastaparin kenen kanssa sitten piirtelette ja arvaatte. Mulle sitten sattui pariksi joku mies, kenen kanssa meillä natsasi hyvin. Arvattiin helposti mitä toinen piirsi ja jotain läppääkin siinä heitettiin - englanniksi tietty. Kerran sitten facebookissa etusivullani huomasin kun kaverini tilapäivitykseen oli kommentoinut joku tutunnäköinen tyyppi. No kukas muukaan se oli, kuin tämä pelikaveri! Täysin suomalainen ja samasta kaupungista. Ovat hyviä kavereita keskenään.
Kommentit (3)
Meillä on parhaan ystäväni kanssa sama exä. Siis tämä ennenkuin tutustuttiin, ollaan kummatkin ihan eri paikkakunnilta.
Olen aika useinkin törmännyt baareissa, busseissa yms. paikoissa vanhoihin koulukavereihin, usean kanssa ollut samalla luokallakin. Ainakin kolmella eri paikkakunnalla ja kaikki ei edes lähellä kotikaupunkiamme. Mutta Suomi onkin pieni maa.
Kirjoittelin yhdelle keskustelufoorumille aina silloin tällöin, mutta enimmäkseen kävin lukemassa, enkä ollut mikään kovin tunnettu käyttäjä siellä. Kuitenkin yksi toinen käyttäjä oli pyytänyt mua siellä kaveriksi ja hyväksyin hänen pyyntönsä.Tämä käyttäjä vaihteli avatar-kuvaansa silloin tällöin, mutta ne kuvat olivat sellaisia, ettei hän ollut kovin hyvin niistä tunnistettavissa (oli kuvissa mm. aurinkolasit päässä jne.)
Aloitin opiskelut ammattikoulussa uudella paikkakunnalla ja jo ensimmäisten opiskelupäivien jälkeen yksi luokallani oleva hiljaisen ja ujon oloinen mies oli pyytänyt minut facebook-kaverikseen. Hyväksyin pyynnön, vaikka en ollut jutellut koko miehen kanssa ikinä mitään. Selasin sitten miehen kuvia facebookissa ja meinasin pudota tuolilta, kun huomasin, että siellä oli joukossa samoja kuvia, kuin mitä netti-kaverini oli käyttänyt avatarinaan, eli kyseessä oli siis sama tyyppi. Hauska sattuma, koska kumpikaan ei ollut kotoisin siltä opiskelupaikkakunnaltamme ja niin olimme vaan sattumalta päätyneet samaan kouluun samalle luokalle.
Ei meistä kyllä ikinä tullut mitään ystäviä, eikä varmaan koskaan oikein kunnolla juteltukaan ainakaan naamatusten. En tiedä, saattoiko tuo koulukaveri mistään tietää, että olin sama henkilö, joka oli hänellä netti-kaverina. Ei varmaankaan.
Niin ja selvennykseksi vielä, tällä pelikaverilla oli siis sama kuva molemmissa profiileissa, niin facebookissa kuin tässä pelissä. Siitä tunnistin.
ap