Lasten kanssa etelään
Ne jotka lasten kanssa matkustavat etelään, niin mitä hauskaa heillä on? Mitä siellä voi tehdä muuta kuin lasten ehdoilla elellä vai onko heillä lastenhoitaja?
Kommentit (7)
Juu ei porvooseen ainakaan voi matkustaa lasten kanssa :D hyvä yritys :)
Käydä katselemassa nähtävyyksiä, syödä kivoissa paikoissa ja hyvää ruokaa, kokea uusia elämyksiä, nähdä uusia paikkoja ja tutustua uusiin ihmisiin... Vaikka mitä!
Tärkeintä on toki se, ettei tartte pukea niin paljon päälle. Ei tosin sovi niille, joiden mielestä +20 on tukala helle Suomessa.
Mitä se "hauska" ap:n mielestä on? Ryyppäämistä?
Meillä on tosi hauskaa, miksi lasten kanssa ei voisi olla hauskaa? Otetaan rennosti, meillä on aina huoneistohotelli ja aamupala nautitaan sielä, isukilla on tapana herätä ennen meitä ja käydä aamulenkillä, samalla hän tuo leipomosta tuoreet leivonnaiset, keitellään kahvit ja nautitaan kiirettömästä aamusta.
Pohditaan mihin lähdetään viettämään päivää, mennään vaikka rannalle, lapsille hiekka- ja vesileluja, pallo yms, kassiin vaatteita ja vettä. Kun kyllästyttää olla rannalla mennää syömään, juomaan, kävellään katselemassa kylää/kaupunkia, käydään vesipuistoissa, eläintarhoissa, joskus jopa museoissa, leikkipuistoissa, voidaan käydä hotellilla päikkäreillä, jos ei olla ajauduttu kovin kauas hotellista tai jos ollaan ja väsyttää tullaan taksilla tai bussilla.
Lapset ja aikuiset syö vain omia herkkuruokiaan, jos 3v haluaa elää viikon ranskalaisilla ja colalla, mitä siitä. Illalla mennään syömään niinkuin "etelässä kuuluu" katsellaan mitä kylillä tapahtuu.
Ruuan kanssa voidaan ottaa viiniä/olutta samoin päivän aikana jos siltä tuntuu tai olla ottamatta. Joskus illalla kun lapset ovat menneet nukkumaan istutaan parvekkeella ja nautitaan yömyssyt, useimmiten kaadutaan väsyneinä mutta onnellisina sänkyyn. Jostain syystä lomalla kyllä tulee rakasteltua lähes joka ilta toisin kun kotona eli olettaisin että meillä on hauskaa kun väsyneenäkin jaksaa.
Meillä on hauskat lapset,
joiden iloa on kiva katsella ja elää mukana.
Nyt tosin jo 5 ja 10 v., pienempänä joutui enemmän vahtimaan,
nyt tehdään yhdessä.
Uidaan, rakennetaan hiekkalinnoja, käydään eläintarhassa,
ostoksilla, syödään hyvin, käydään vesipuistossa, katsellaan kaupunkeja ja kyliä, relataan. Puhutaan kaikenlaista.
En keksi oikeastaan mitään, mitä kaipaisin lasten kanssa ollessa. Juhlinut olen sinkkuna tarpeeksi. Lasten kanssa ajoissa nukkumaan ja ajoissa ylös, on kiva kun ei tule krapulaakaan. Pari lasia viiniä voi ottaa lastenkin kanssa, enempää en kaipaa.
Lastenhoitaja? No ei todellakaan. Se on lastenkin loma, hyvin pitkälle heidän ehdoillaan.