Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Dianan ensisynnytys täytyi aikatauluttaa Charlesin poolopelien mukaan

Vierailija
22.07.2013 |

Herttuatar Catherinen tulevaa synnytystä seurataan vähintään yhtä kiinnostuneina kuin prinsessa Dianan ensimmäistä synnytystä.

31 vuotta sitten prinssi Williamin synnyttänyt prinsessa Diana oli ennen synnytystään niin stressaantunut ympärillään pyörivästä mediahuomiosta, että synnytys päätettiin käynnistää etuajassa.

- Synnytys täytyi käynnistää, koska minä en yksinkertaisesti enää kestänyt sitä henkistä painetta, Diana kertoi luottotoimittajalleen Andrew Mortonille tuolloin. 

Asia selviää People-lehden mukaan Mortonin hallussa olevista haastattelunauhoista.

Myös herttuatar Catherinen kohdalla on spekuloitu synnytyksen käynnistämisellä, sillä herttuattaren raskaus on tiettävästi jo yliajalla. 
Brittilääkärit eivät kuitenkaan yleensä käynnistä synnytystä kuin aikaisintaan viikko lasketun ajan jälkeen.

Williamin synnytys ei ollut Dianalle muutenkaan mieluinen kokemus. Pojan syntymä täytyi ensin sovittaa prinssi Charlesin kalenteriin.

- Meidän täytyi löytää kalenterista päivä, joka sopi hänen poolo-otteluidensa aikatauluihin, Diana kertoo haastattelunauhoilla synnytyksen suunnittelusta.

- Kirjauduimme sairaalaan hyvin ajoissa. Olin todella sairas, se oli todella kamala synnytys.

William syntyi lopulta keisarileikkauksella.

- He halusivat keisarileikkauksen. Kukaan ei kertonut minulle siitä etukäteen, joka tapauksessa poika syntyi.
 

IS

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
22.07.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset
Vierailija
2/8 |
22.07.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Huh, kuulostaa aika kamalalta :/

"He halusivat keisarileikkauksen. Kukaan ei kertonut minulle siitä etukäteen, joka tapauksessa poika syntyi."

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
22.07.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihme ettei tätä synnytystä "hoidettu" ennen Elisabethin lomaa.

 

Vierailija
4/8 |
22.07.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="22.07.2013 klo 09:26"]

Huh, kuulostaa aika kamalalta :/

"He halusivat keisarileikkauksen. Kukaan ei kertonut minulle siitä etukäteen, joka tapauksessa poika syntyi."

[/quote]

Jotenkin karmivaa. Mulle tulee mieleen jotenkin Rosemaryn painajainen. Synnytys on hyvin henkilökohtainen juttu. Tosin se että väkisin käynnistetään johtaa useammin keisarinleikkaukseen kuin spontaanisti käynnistynyt synnytys.

Vierailija
5/8 |
22.07.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Dianan kohtalo oli surullinen. Hänet kelpuutettiin synnyttämään kruununperillinen mutta se olikin siinä. Samaan aikaan Charles paneskeli Camillaa. 

Diana on ollut aika yksinäinen hovissa.

 

Vierailija
6/8 |
22.07.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

No olihan Dianallakin muita miehiä, kai ne yksinäisyyttä lievitti.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
22.07.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Diana oli punasteleva neitsytvaimo, tyttönen suorastaan vielä, joka ei tiennyt mihin leikkiin ryhtyi.

Sittenmmin brittihovi on joutunut muuttumaan aika radikaalisti. Kate on koulutettu kolmekymppinen nainen, elänyt vuosia puolisonsa kanssa yhdessä. Hänellä lienee vahva sanansa sanottavana näissä synnytysasioissa, kuten myös kasvatuksessa.

 

Tosin Dianastakin liikkuu lukuisa määrä uttuja, joiden todenperäisyyttä kukaan ei voi todistaa, eikä hän itse ole asiaa enää täällä kertomassa. Nainen on muuttunut legendaksi.

Vierailija
8/8 |
22.07.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Toi juttuhan on täyttä tuubaa, lähetin palautetta Ilta-Sanomille, mutta eivät ole korjanneet. William ei syntynyt keisarinleikkauksella vaan alateitse. Keisarinleikkausta kyllä harkittiin vaikean synnytyksen takia. Mutta Dianahan kotiutui jo seuraavana päivänä synnytyksestä ja poseerasi kameroille sairaalan portailla alle vuorokausi synnytyksestä, mikä ei olisi keisarinleikatulta onnistunut.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi kahdeksan kuusi