Lähtisitko barrikaadille lähikirjastojen pidempien kesä-aukioloaikojen puolesta?
Ihme homma, että kirjat ja lehdet ovat lukkojen takana la-su monissa lähikirjastoissa. Ihmiset, varsinkin lapsiperheet, kokeilevat turhaan kirjaston ripoja. Miten hyödyllistä olisi tarjota nuorelle kesätyöpaikka kirjastotätien lomien aikana! Mitkähän mahtavat olla tulevan uuden keskusta-kirjaston aukioloajat?!!!
Kommentit (16)
En jaksaisi kovin paljoa asian eteen tehdä, nimeni voisin lykätä johonkin anomukseen jos eteen tulisi, mutta en oikeastaan muuta.
No en todellakaan lähtisi. Itse kirjastolaisena tiedän, kuinka vähällä henkilökunnalla työt tehdään ja pitkät aukiolot revitään henkilökunnan selkänahasta, ei kuntasektorilla mitään kesäsijaisia ole varaa palkata ylenmäärin. Henkilökunta keskitetään kesäajaksi pääkirjastoihin, jotta palvelut ovat mahdollisimman helposti koko alueen asiakkaiden saavutettavissa ja lomat saadaan jotenkin pyöritettyä.
En todellakaan. Jokainen voi ostaa itse haluamansa kirjat ja lehdet. Ei yhteiskunnan tarvitse niitä tarjota.
Ja sitten sä itkisit kun sait kesätyöläiseltä kirjastossa niiiin huonoa palvelua.
En lähtisi, nykyiset aukioloajat riittävät minulle.
En lähtisi. Ihan kaikkeen ei ole varaa ja tämä on ihan hyvä tapa säästää. Olen kirjaston suurkäyttäjä, mutta kaikkea ei voi saada. (Meillä tosin täällä on tosin vain ysi kirjasto.)
[quote author="Vierailija" time="01.07.2013 klo 17:25"]
Ihme homma, että kirjat ja lehdet ovat lukkojen takana la-su monissa lähikirjastoissa. I
[/quote]
Olisikin noin. Täällä kaikki lähikirjastot ovat täysin kiinni koko kesäajan. Ainoastaan keskustan kirjasto palvelee ja sekin lyhennetyillä aukioloaikoina.
No, olemme onnistuneet käymään kirjastossa kuitenkin. Kesäkuussa tosin oli vähän vaikeaa, kun piti kiirehtiä töistä kirjastoon. Nyt lomalla taas ehtii, mutta olisi kyllä tosi kiva käydä tuossa normaalissa lähikirjastossamme
En lähtisi. Mielestäni on parempi suunnata varoja uuden aineiston hankintaan kuin ylimääräisiin työntekijöihin.
En lähtisi, saa ne kirjat sieltä iltasellakin haettua. Suon kirjastoammattiaisille mielelläni vapaata viikonloppuisin, edes kesällä.
No meiltä ovat sulkemassa sen kirjaston sekä uimahallinkin. Kuntaliitoksen jälkeen meillä ei ole enää lähi-mitään. Että niillä aukioloajoilla niin väliä kunhan edes olis jotain lähellä.
En lähtisi!! Yksi syy mm. se, että olen itsekin kaupunginvaltuustossa ja sitoutunut säästöihin ja talousarvioon. Kaikkeen ei vain ole enää varaa. Sen sijaan kannustan asukkaita kansalaisaktiivisuuteen ja talkoilla esim. asukasyhdistyksen kautta pitämään itse kirjastopalveluja yllä niiltä osin kuin kunta ei siihen pysty!
Voisin vähän lähteäkin. Koululaisilla pitkä kesäloma ja vanhemmilla ei niin pitkää lomaa, niin hyvä olisi pitää kirjastokin auki lauantaisin, jotta lapsilla ja nuorilla on enemmän jotain kilttiä tekemistä päivisin, kun vanhemmat ovat töissä. Ja töissä käyvät vanhemmatkin ehtivät sitten paremmin käydä siellä sitten vaikka lasten kanssa. Ja tosiaan olisi enemmän kesätyötä tarjolla nuorille opiskelijoille.
En lähtisi. Mutta musta lähikirjasto voisi talviaikaan olla auki joinakin iltoina tosi myöhäänkin, itse voisin vaikka perjantai-iltana lukea lehteä vielä 22 aikaan lähikirjastossa.
Lähtisin! Täällä kirjasto on suljettu kesälauantaisin ja arkisin menee kesäiltaisin aiemmin kiinni kuin talvella. Melkoisen hankalaa on päivätöissä käyvän ehtiä kesällä kirjastoon. Vähintään kerran viikossa olisi tarvetta käydä.
En todellakaan. Etenkään näinä aikoina, kun senkin rahan voi käyttää johonkin tarpeelliseen.
En lähtis. Olen kerinnyt hyvin hoitaa asiani nykyisillä aukioloajoilla.