Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Kysymys pitkästä matikasta ja yliopistoon pääsystä

Vierailija
18.05.2013 |

Nuori herra x kirjoitti E:n pitkästä matematiikasta yo-kokeissa.

Hän laittoi yhteishaussa kuitenkin TKK:n ykkösvaihtoehdoksi, mutta ei aio mennä pääsykokeisiin, koska ei ole ehtinyt/jaksanut lukea.

Helsingin Yo:n sivuilta saa sen käsityksen, että matematiikkaa opiskelemaan pääsee kaikki vähintään E:n kirjoittaneet.

Vaikuttaako tuo ykkösvaihtoehto hakuprosessissa mitenkään vaikka hän ei siis pääsykoetta aio suorittaa?

kyselee huolestunut mamma

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
18.05.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos pani 2. vaihtoehdoksi matikan niin ei haittaa. Jos ei oo hakenu matikkaa opiskelemaan niin ei sit voi sinne päästäkään tietty.

Vierailija
2/5 |
18.05.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Helsingin yliopiston matikan laitokselle hän pääsee suoraan, jos on laittanut tuon vaihtoehdon hakupapereihin. Muistaakseni siinä pitää myös ilmoittaa, että osallistuu nimenomaan matikan suoravalintaan eikä tule matikan pääsykokeeseen.

Jos poikaa kuitenkin kiinnostaa enemmän TKK:n opintotarjonta, niin ehdottomasti kannattaa käydä pääsykokeissa. Eivät ne kovin vaikeat ole. Tietysti pitää osata myös fysiikkaa (joillakin linjoilla kemiaa) ja joillekin linjoille on tietysti vaikeampi päästä (teknillinen fys. ja tuotantotalous ym).

Sekä Helsingin yo:n matemaattis-luonnontieteellisessä että TKK:lla opiskelleena huomauttaisin, että näiden yliopistojen opintotarjonta poikkeaa aika paljon toisistaan. Jos haluaa matemaatikoksi, tilastotieteilijäksi, matikan opettajaksi tms. niin Helsingin yo on hyvä paikka. Jos on kuitenkin kiinnostuneempi tekniikan opinnoista (esim. automaatio, konetekniikka, mediatekniikka jne.), niin silloin diplomi-insinööriopinnot TKK:lla on parempi vaihtoehto.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
18.05.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mamma kiittää lämpimästi vastauksistanne!

Vierailija
4/5 |
18.05.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

TKK:lle on vaikea päästä opiskelamaan pääaineenaan matematiikka ja HY:lle puolestaan helppo. HY:n puhtaan matematiikan linja on hyvin teoreettista, eikä se sovellu kaikille. Tilastotiede (HY) on puolestaan käytännönläheisempään ja TKK:lla voi opiskella soveltavaa matematiikkaa mm. systeemianalyysin laitoksella. 

Vierailija
5/5 |
18.05.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joo, kannattaa ehdottomasti käydä niissä pääsykokeissa vaikkei olisi lukenutkaan. Jos ei nyt pääse sisään, niin tietää ensi vuotta varten mitä odottaa eikä varmaan jännitä tilannekaan niin paljon.