Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Tulevaisuus työkyvyttömän kanssa?

Vierailija
14.03.2013 |

Olen siinä vaiheessa elämää, että ystävät ympärillä ovat saaneet esikoisiaan ja jopa toista on pukkaamassa. Itsellä ollut vauvakuume jo pidemmän aikaa. Poikaystäväni on kuitenkin työkyvyttömän papereilla ja kitkuttelee säälittävillä kuukausi"tuloilla". Olen miettinyt, että mitä tulevaisuus tämän ihmisen kanssa tulisi olemaan. Hän ei pysty matkustelemaan, on alkanut eristäytyä ihmisistä, eikä hän koskaan pysty tarjoamaan minkäänlaista taloudellista tukea elämässäni. Silti rakastan häntä ja tiedän että hänestä tulisi hyvä isä. Hän puhuu, että miten hän on sitten joku päivä koti-isä yms. Olen ehkä itsekäs, mutta näitä asioita miettiessä tuntuu jo nyt pientä katkeruutta... Että minä raadan töissä kellon ympäri niska limassa, jotta pystyy laskut maksamaan kun mies istuu kotona näkemässä lapsen jokaisen hetken sen kasvaessa isoksi. Ei olisi mitään mahdollisuuksia edes miettiä olevansa kotona lapsen kanssa perusäitiyslomaa pidempään, olen aina ajattelut haluavani olla kotona lapsen pari ensimmäistä vuotta. Tulipas tähän kellonaikaan sekava teksti, mutta onko kukaan ollut vastaavassa tilanteessa? Kommentteja?

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
14.03.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Toi ongelma tulee vastaan aina kun ajattelee kovin tarkkaan, miten elämä tulee menemään, ottamatta huomioon kaikkea, mikä siihen sun suunnitelman lisäksi vaikuttaa.

 

Mun mielestä sä et itse vielä ole valmis vanhemmaksi, eikä teidän parisuhde tuolla sun sitoutumisen(puutteen) asteella ole valmis myöskään. Mutta ennen kuin katkeroidut poikaystävällesi, sun kannattaisi miettiä omaa vastuutasi tässä(kin) asiassa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla