Minkä syövän etäpesäkkeet oireilevat olkapääkipuna?
Kommentit (23)
Kainalossa ja soliskuopassa on paljon imusolmukkeita, jotka turvotessaan (syövän takia tai muusta syystä) voivat aiheuttaa olkapääkipua.
Nro 11: kuinka niin näkyy veriarvoista?
Kysyttiin muuten etäpesäkkäistä, ei pelkästään kivusta.
Ei niitä syövän merkkiaineita verestä rutiininomaisesti tutkita.
Eikä niitä syövän merkkiaineita läheskään aina näy veressä, vaikka syöpä olisikin. Moni syöpä ei oireile ennenkuin sitten kun se on jo levinnyt, ikävä kyllä :(
No ihan minkä vaan. Useimmat syövät lähettävät etäpesäkkeitä ja sellainen voi sitten iskeä olkapäähän aiheuttaen kipua.
Kysy mielummin, mitä muita syitä voi olla olkapääkivulle kuin syöpä.
ei tulis kyllä ekaks syöpä mieleen olkapääkivusta
Aloitus liittyy Fortumin toimariin. Ja ehkä ap:hen.
Syövän aiheuttama hermokipu voi säteillä mitä kummallisimpiin paikkoihin.
jos kysymyksessä on onko minulla syöpä? niin vastaus on jännitysniska.
jos kysymyksessä on onko minulla syöpä? niin vastaus on jännitysniska.
Uskomatonta että tuon tason kavetin syöpä ehti kehittyä noin pitkälle huomaamatta. Näkyy verarvoistaki jo aiemin
mikä syöpä kyseessä? kaikki syövät ei oireile kamalasti etukäteen. monet kivut voivat selittyä jollain muullakin, esim. stressillä, huonolla työasennolla jne.
joo jotenkin pelottava että eikö se syöpä ole mitenkään oireillut aiemmin, vaikka se alue jossa se syöpä on?
Keuhkosyöpä voi aiheuttaa käsiin kipuja.
Veikkaan keuhkosyöpää ja sen etäpesäkkeet ehkä luihin, aivoihin tai imusolmukkesiin.
Olikohan tupakoija?
Eri syövät silti antavat kipuja eri paikkoihin, veikkei juurikaan siihen missä itse syöpä on. Keuhkosyöpä juurikin hartia/käsi kipuja.