Kauhukirjojen lukijoita
Pakko udella onko paljon kauhukirjojen lukijoita? Itse olen aina pitänyt hulluna mm.kauhuleffoista. Olen nyt vuosia kehitellyt ideaa kunnon kauhukirjalle ja nyt ajattelin kirjoittamista aloitella, toivottavasti tulisi hyvä vaikka harvasta kunnon kirjailijaa tuleekaan joten saa nähdä :)
Kommentit (9)
Vai tyyliin verta, kauhua ja suolenpätkiä. Vai onko mukana hirviöitä, kummituksia tms yliluonnollista. Mä kirjoittaisin kans mielelläni jotain, mutta kun mulla ei suoraan tunnustaen ole kirjoittajan lahjoja. Munkirjoitusten taso on tyyliin reginan naisten unelmia! ;)
nyt lähinnä uuden Kingin aina ilmestyessä.
Kotimaista kauhua en ole aikoihin lukenut, vaikka muutamasta hyvästä olen kuullutkin.
Mikä aihe, eihän vaan vampyrit, ihmissudet tai zombit... Kunnollinen koukuttava juoni ja kauhuelementit muuten kuin ihan peruskuvastolla, niin varmasti lukisin. Laita blogi, johon kirjoitat hahmotelmia, varmaan kommentoisin ja antaisin palautetta. En osaa itse luoda, mutta kustannustoimittajaa tykkään leikkiä :-)
Ei mitään yliluonnollista vaan ihan mitä voisi oikeassa elämässäkin tapahtua, sellainen on ollut ajatuksena ja itse ajattelin juurikin enemmän kauhua kuin trilleriä. No joo minäkään en pidä itseäni kovin taitavana kirjoittajana, mutta joskus jotai pikku juttuja kirjotellu ja monet on tykänneet niin ajattelin kokeilla kirjaa nyt sitten
Siinähän olisikin ideaa että pitäisi blogia koko projektin ajan :)
Ja paljon kauhukirjoja luenkin, Stephen Kingiltä kun ilmestyy uusin, se on aina pakko lukea :)
Itselläkin on muutamakin kauhukirjan idea ylhäällä, en vain ole aikaiseksi saanut kirjoittaa :D
Sama homma itselläni ollut mutta nyt pakko yrittää kirjoittaa kaikki :)
Lovecraftia en ole lukenut, mutta Kingit ja Koontzit jne., jne. on tullut luetuksi.
James Herbertillä on pari hyvää kirjaa. Ainakin Usva ja Yön aaveet ovat ihan kohtuullisia. Kyllähän myös Rotat menetteli.
Pidin myös Dan Simmonsin Yön lapset -kirjasta.
Kotimaisista tulee mieleen Kari Nenonen ja Boris Hurtta.
Varsinkin 80-luvun kauhurainat on hyviä. Parhain kauhukirja, minkä olen koskaan lukenut, on Dean.R. koontz:ääniä yössä. Hrrr...ei tehnyt mieli yksin sitä lukea. Lykkyä pyttyyn sulle kauhukirjailijan uralle. Tule sit kertomaan kun on valmista. Joko sulla on aihe mietittynä tai juoni?
Joo olen miettinyt aika pitkälle kaiken jo nyt vielä raapustelen paperille. Tarkoitus joo olisi että kirjasta tulisi oikein KAUHUA eikä kauhua.. :)