tätä on odotettu! Parveketupakoinnista voidaan rangaista
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288525138812.html?pos=ok-nln
voi onnea ja auvoa! En tiedä oliko täällä jo ilouutisesta keskustelua, mutta ilta-sanomien artikkelin mukaan parevektupakointi ei saa häiritä naapureita ja jos häiritsee, siitä voidaan rapsasta vaikka sakot. Tämä on paras uutinen aikoihin!
Kommentit (11)
vielä asia ei ole virallinen ja aikaisintaan 2014 tulee voimaan jos tulee.
Mä poltan parvekkeella, mutta jos siis joku siitä valittaa, voin saada sakot, jos jatkan? Ok, voin mä tohon pihalle samalla vaivalla mennä, mutta eiköhän se haitta ole ihan vastaava naapureille, mutta siitä, että jökätän pihalla, en voi saada sakkoja, vaikka valitettaisiin? Koskeeko vain kerrostaloja vai rivareitakin?
kuin että enemmän ruvetaan polttamaan sisällä. Ainakin ne joilla ei ole lapsia. Sisätiloista käryt ja hajut kulkeutuvat ilmastointikanavien kautta muualle taloon, mikä onkin inhottavampi juttu.
kuin että enemmän ruvetaan polttamaan sisällä. Ainakin ne joilla ei ole lapsia. Sisätiloista käryt ja hajut kulkeutuvat ilmastointikanavien kautta muualle taloon, mikä onkin inhottavampi juttu.
että etenkin ikävillä keleillä ihmiset siirtyy polttamaan liesituulettimen alle...
kuin että enemmän ruvetaan polttamaan sisällä. Ainakin ne joilla ei ole lapsia. Sisätiloista käryt ja hajut kulkeutuvat ilmastointikanavien kautta muualle taloon, mikä onkin inhottavampi juttu.
ainakaan vuokra-asunnoissa kulta pieni...
Ja harva omistusasuntoaankaan tupakan yököttävällä käryllä pilaa -sen verran se hinnassa näkyy.
Hieno uudistus kyllä tämä!
Tarkoittaa että savu menee sinne naapurin asuntoon. Ei niin että se häiritsee kun naapuria joutuu katseleen tupakalla. :)
Ja se savuhaitta pitää pystyä sitten toteamaan mutta minusta tuo olisi enempikin sen yhtiön ongelma joka ratkaista paremmalla ilmastoinnilla, tiivisteillä yms.
kuten iltiksessä joku keskustelija sanoi, ei kenelläkään ole oikeus vetäistä ketään kuonoon, vaikka se on terveyshaittana kertaluonteinen ja menee ohi. Mutta teillä on oikeus haitata naapurienne terveyttä pahimmillaan vuosikymmenestä toiseen? Jopa lapsien terveyttä?
Muistakaa siat, että passiivinen tupakointi on tutkimuksissa todettu jopa luultua vaarallisemmaksi. Ette varmasti ikinä kehtaisi fyysisesti vahingoittaa ketään, mutta kun voitte tehdä sen matkan päästä tupakansavulla, niin se on ok?
Miten te itsellenne perustelette sen, että se on teidän oikeutenne? Kun tiedätte, että se VAHINGOITTAA. Tupakkapaikat etäällä ikkunoista ja ilmanvaihtokanavista ovat tupakointia varten, ei parvekkeet ja sisätilat.
Joitakin sakkorangaistuksia varmasti määrätään, jos tupakanpolton todetaan todella olevan suuressa määrin häiritsevää, mutta on sitä maailmassa tärkeämpiäkin asioita, jotka pitää hoitaa, kuin sakkorangaistusten aktiivinen määrääminen tupakoiville. Se voi olla loputon suo.
Entäs jos polttaa nippa nappa sisällä parvekkeen ovi auki? Mitenkäs sitten suu pannaan?
Pääsee kolistelemaan rappikseen oikein urakalla vaikkapa yöllä.
Tehdään siis ehkä..