Ikean Brimnes-sängyn omistajat!
Oletteko kiinnittäneet sen sängynpäädyn seinään vai saako sen pönkättyä sängyn ja seinän väliin tarpeeksi turvallisesti, ettei kaadu päälle tai kolise seinää vasten, vaikka unissaan vähän pyörisikin? Mietin vaan, että ostaisinko sänkyyn tuon päädyn, mut huomasin että se pitäis kiinnittää seinään ja reikien tekeminen tuohon seinään ei ole mahdollista. Harmi, koska muuten tykkäisin tuosta tosi paljon.
Toisaalta ikea nyt käskee kiinnittää seinään kaiken ruokapöydistä lähtien, joten mietin, onko tuo vaan tyypillistä hätävarjelun liioittelua.
Kommentit (5)
En kokoamista kovin vaikeaksi kokenut, mutta aikaa siihen kyllä kului todella monta tuntia ja yksin en varmasti olisi saanut sänkyä koottua, koska osa osista oli niin isoja. Ohjeen sai lukea huolella mutta ihan ok kaikki sitten sujui, vaikka ohjeen perusteella homma vaikutti ihan mahdottomalta.
Edelleen jos joku osaa vastata kysymykseeni päädystä, olisin kiitollinen...
täällä myös yksi joka tahtoisi tietää ap:n kysymykseen vastauksen..
Vanha thread, mutta jos joku eksyy googlen kautta (niin kuin minäkin), niin pistänpä oman kokemuksen.
Löysin Googlella muutaman blogin, joissa sängynpäätyä ei oltu kiinnitetty, eikä mitään ongelmia ollut.
Itse kasasin kyseisen päädyn puoli tuntia sitten (Brimnes sänky oli jo ennestään), enkä pultannut seinään kiinni. Toistaiseksi ainakin tuntuu, että pysyy ilman mitään vaikeuksia, mutta lupaan vielä myöhemmin tulla kertomaan, onko pysynyt myös käytössä 🤗
Oon tuo viimeisin kommentoija. Nyt 2,5v sängyn pääty ollut seinää vasten, pysyy pystyssä eikä ainakaan kiviseinään (tai vastaavaan) oo jääny jälkiä, vaikka pääty musta ja seinä valkoinen.
Miten hankalaa on ollut kokoaminen (sängyn kehikko ja se pääty)?