No niin, nythän se selvisi miksi Tarja Smuran mies otti
ja lähti...
Ja asia oli juuri niinkuin arvelin. Oli valmis punkka muualla odottamassa:
http://www.iltalehti.fi/viihde/2012102616251406_vi.shtml
Voimia Tarjalle!
Ja sääli heidän lapsiaan.
Mitähän uusi äitipuoli tuumaa kun lapsikatras tulee viikonlopuksi iskälle, mukana mm. sylivauva.
Toivottavasti on ao. eukko jo valmiiksi prosessoinut asian päässään että seurustelee ukkomiehen kanssa jolla lapsia.
Vai nytkö alkaa sitten se miehen vieroitus edellisen liiton lapsistaan!?
Kommentit (62)
Itse en usko ollenkaan mihinkään täydellisiin yllätyksiin. Jos toista kuuntelee ja arvostaa, niin taatusti tuollainen ei tule ihan puun takaa.
Talo nyt tuskin on lasten talo, eiköhän lie isin, äitin tahi yhteinen. Oli niin tai näin, niin lapsilla on siihen samanlainen oikeus ja eikös eropaperit ole jätetty jo kuukausia sitten, mutta muutto on edessä vasta nyt? Rauhallisesti ei tarvitsekaan suhtautua, mutta järkevästi kuitenkin. Itse en kyllä syyttäisi lasteni isää välinpitämättömyydestä lasten kuullen tai lehdissä kun lapsi on lukutaitoinen. Kyllä likapyykki on pestävä kotona. Aina.
Ex-mies teki p...maisen tempun. Miten voi hylätä vaimon, lapset ja pienen vauvan toisen naisen takia? Itseltäni tulisi varmasti vastaavassa tilanteessa suusta tosi rumaa tekstiä.
En silti hyväksy ex-miehen uuden naisen lyömistä. Tosin T. S. kiistää sen, joten voi hyvin olla, ettei mitään lyömistä ole tapahtunutkaan. Ei kannata tuomita, kun ei tiedä totuutta.
Ajetaan ulos kodista taivasalle vastasynnyttäneenä ja rahatta.
Aika raukkamainen jättäminen ja erityisesti se, että uusi pariskunta ei kestä tekojensa aiheuttamaa vihaa. Jos on rohkeutta tehdä noin, pitää olla rohkeutta myös seurauksiin eikä olla heti kantelemassa "se sano mulle rumasti".
Suututtaahan tuollainen Ei kannata mennä naimisiin, jos ei kunnioita avioliittoa!
ajattelivat seurausten olevan jotain sellaista kuin lapset tulevat käymään, selvitellään välejä ja sitä rataa. Tottakai riitoja osaa odottaa, mutta ei kai vainoaminen, väkivaltaisuus tai julkinen marttyyrius ole mikään päivänselvä seuraus? Jos liitto ei vaan toimi, niin pakkohan siitä on lähteä.
Suututtaahan tuollainen Ei kannata mennä naimisiin, jos ei kunnioita avioliittoa!
ajattelivat seurausten olevan jotain sellaista kuin lapset tulevat käymään, selvitellään välejä ja sitä rataa. Tottakai riitoja osaa odottaa, mutta ei kai vainoaminen, väkivaltaisuus tai julkinen marttyyrius ole mikään päivänselvä seuraus? Jos liitto ei vaan toimi, niin pakkohan siitä on lähteä.
tarkoita väkivaltaa tai julkista paskanheittoa, jossa suurimmat häviäjät ovat lapset! Aika monet parit eroavat vaikka kunnioittavatkin avioliittoa. Tai ehkä juuri siksi.
Nykyään on ihme luulo, että aivan kaikki pitäisi pystyä kestämään pokerinaamalla. Vain psykopaatit pystyvät sellaiseen käytökseen! Normaalilla ihmisellä on tunteet ja on tilanteita, joissa voi kerta kaikkiaan lähteä järki. Ei kukaan teistä tuomitsijoistakaan voi varmasti sanoa, ettei itse toimisi samoin samassa tilanteessa ja samalla ihmissuhdehistorialla.
Teko vielä hierottiin naamaan kurjimmalla mahdolllisella tavalla. Päässsä pimeni, keitti yli ja kyllä käsi viuhui. Primitiivinen reaktio suuren törkeyden edessä. Oikeastaan on tekopyhää kuvitella, että missä tahansa tilanteessa pystyy hnegittämään ja olemaan aikuinen.
Mitenkäs ne intohimomurhatkin tapahtuvat? Päässä pimenee.Tekijä ei muista mitään.
Teko vielä hierottiin naamaan kurjimmalla mahdolllisella tavalla. Päässsä pimeni, keitti yli ja kyllä käsi viuhui. Primitiivinen reaktio suuren törkeyden edessä. Oikeastaan on tekopyhää kuvitella, että missä tahansa tilanteessa pystyy hnegittämään ja olemaan aikuinen. Mitenkäs ne intohimomurhatkin tapahtuvat? Päässä pimenee.Tekijä ei muista mitään.
Jos jotakuta koulutetaan niin sitä omaa paskapuolisoa, ei uutta kumppania. Ketään ei voi väkisin kotoaan viedä.
Pitkän artikkelin on tehnyt seiskan toimittaja ja Tarja Smuran kaveri ja lapsensa kummi. Tässä osa:
"Raul ilmoitti erohaluistaan viime helmikuussa, kun kuopus oli puolivuotias. Hän vakuutti, ettei taustalla ollut toista naista vaan että hänellä ei ehkä ole riittäviä tunteita minua kohtaan. Uusi suhde tuli ilmi kuusivuotiaan poikani kautta alkukesästä. Raulilla piti olla isä-poika matka ystävien kanssa Viroon, mutta siellä olikin uusi perhe valmiina. Uuden avoliiton paljastuminen oli Tarjalle ja lapsille valtava shokki. - Tämän tragedian uhrit ovat ennen kaikkea lapsemme."
Nykyään on ihme luulo, että aivan kaikki pitäisi pystyä kestämään pokerinaamalla. Vain psykopaatit pystyvät sellaiseen käytökseen! Normaalilla ihmisellä on tunteet ja on tilanteita, joissa voi kerta kaikkiaan lähteä järki. Ei kukaan teistä tuomitsijoistakaan voi varmasti sanoa, ettei itse toimisi samoin samassa tilanteessa ja samalla ihmissuhdehistorialla.
vaihtoehto silmittömän raivon, väkivallan ja julkisen loanheiton ohella. Kukaan ei ole puhunut pokerinaamasta ennen sinua ja nykyäänhän nimenomaan teinitytötkin käyttävät väkivaltaa toisia tyttöjä ja poikaystäviään kohtaan eikä sitä pidetä minään, ainakaan jos kohteena on poika. Viha ja suuttumus ei voidaan osoittaa muutenkin ja ennen kaikkea oikeaan osoitteeseen.
jotta voisi siitä saada rangaistuksen. Täysin selkärangatonta on jättää vaimo ja perhe tuolla tavoin. Miehen teon voisi kriminalisoida tahallisen vaikean trauman aiheuttamisella, jota ei pääse edes selvittämään.
Ensin eletään perhe-elämää, joka ei välttämättä enää avioliiton ollessa jo vanha ole ihan hehkeimmillään. Syntyy vauva ja sille järjestetän ristiäiset. Mies on saattanut ajatella, että lähtee ristiäisten jälkeen, muttei puhunut tästä mitään vaimolle.
Eroaminen on ok, jos sen käy läpi puolison kanssa. Sen sijaan, että lähtee suoraan toisen naisen luokse puimatta eroa puolisonsa kanssa, on täysin vastuutonta ja tässä kohtaa voisi tulla kyseeseen tuo kriminalisointi asian osalta.
Nyt asia on kääntynyt jätetyn vaimon osalta päälaelleen. Hänet on jätetty juuri synnyttäneenä ja viety pohja elämältä, myös taloudellisesti. Hän ei ilmeisesti ole myöskään päässyt käsittelemään tapausta miehen kanssa. Ei ihme, että loka lentää.
Mies osoittaa olevansa myös erittäin huono isä, kohtelemalla lastensa äitiä noin ja jättämällä tämän täysin pulaan sekä henkisesti, fyysisesti että taloudellisesti.
Nainen saa lähestymiskiellon, koska poissa tolaltaan hajonneessa tilanteessa on ymmärrettävästi raivoissaan ja lähettää asiattomia viestejä. Kuitenkaan juuri kukaan ihminen, jolta matto vedetään näin pahasti alta ei pysty rationaaliseen käytökseen tuossa tilanteessa. Se on luonnollista, että mieleen tulee mitä asiattomimpia ajatuksia.
Psykologisesti vastuutonta myös, että nainen vain saa tästä rikoksellisen seuraamuksen.
Mies on täysi luuseri, eikä hänen matkaansa lähtenyt nainenkaan ole puhdas pulmunen vaan erittäin ikävä ja vastuuton ihminen.
Tarja Smuralle tsempit, toivottavasti saat apua muualta tilanteen käsittelyyn, kun entinen puoliso ei siihen pysty.
Uusi nainen ollut kesän alussa, kesäkuussa? Kuka voi sanoa naisen olleen kuvioissa ja suhteen alkaneen jo helmikuussa? Aivan hyvin mahdollista, että ihastuminen ollut mutta suhde alkanut ¨vasta sen jälkeen kun Raul on ilmoittanut haluavansa erota.
Toisekseen Smura on allekirjoittanut avioehdon ja näin talo on miehen ja Tarja on sen koko ajan tiennyt. Nyt on harkinta-aika mennyt umpeen ja Tarjan on muutettava!
Olisi kannattanut harkinta-aikana järjestellä asiansa kuntoon sen sijaan, että on käyttänyt energiansa kaikkeen turhuuteen.
Niin, että kyllä se on Tarja, joka itse teki ilkeän tempun lapsilleen sotkemalla asiansa ja tuomalla kaiken julkisuuteen. Hän ei ajattele lasten parasta lainkaan.
eihän se isä ymmärtääkseni halua pitää lapsiinsa mitään yhteyttä, joten tapaamisvaaraa ei taida olla.
Uusi suhdehan tuli ilmi nimenomaan silloin kun poika oli isällään.
Vaikka kuinka ero satuttaisi niin aika lapsellista häiritä, uhkailla ja pahoinpidellä sitä toista naista.
että mies oli kieltänyt hänellä olevan uutta suhdetta, mutta pojan kanssa reissussa ollessaan paikalla olikin yllättäen uusi nainen ja hänen lapsensa.
Avioerosta ja sen jälkeen käytännönjärjestelyistä on hyvä puhua vaimon kanssa. Eikä ilmoittaa vain häipyvänsä. Ja kun tieto tulee yllätyksenä, että toinen haluaa erota, asian käsittelyyn menee aikaa.
Uusi nainen on siis tässä tapauksessa ollut kuvioissa jo eron aikaan, eli asiaan liittyy kolmas osapuoli, toinen nainen. On miehen ja toisen naisen suhde ollut sitten mitä tahansa silloin.
Mies ei ole lähtenyt rakentavalla meiningillä vaan hänellä on ollut jo uusi elämä osittain pedattuna.
Jos olisi vain halunnut erota, eikä esimerkiksi korjata vanhaa suhdettaan, ei uutta naista olisi.
Lisäksi maailmaa seurattuna kaava on niin samankaltainen, kuin tilanteissa, joissa uusi puoliso on katsottuna ja yleensä jotain valmisteluja uuteen suhteeseen jo tehtynäkin.
Vaimolle ei ole jäänyt mahdollisuutta hoitaa tai työstää avioeroa, siksi se on ollut suuri shokki hänelle.
Onpa ne lehdessä tai ei, onhan ne kotona kuulleet riitelyä ja muuta.
jos ei vaan rakasta toista enää yhtään, on lapsia ja yhteinen koti. Sitten rakastuu johonkin toiseen, niin tuskin se on kovin suunniteltua ja siihen ei varmasti auta se, että aletaan mankumaan perään. Kuka edes haluaa takaisin sen lähteneen, kun ei niitä tunteita enää ole? Mitä järkeä ja miten siitä voi enää tulla mitään? Eri asia, jos kyse vain väsymyksestä perhe-elämään jos vielä jotain pelastettavaa olisi. Eli jos on jotain tunteita sitä puolisoaan kohtaan. Mutta väkipakolla kukaan ei kykene toista rakastamaan velvollisuudesta.
ja lähti... Ja asia oli juuri niinkuin arvelin. Oli valmis punkka muualla odottamassa: <a href="http://www.iltalehti.fi/viihde/2012102616251406_vi.shtml" alt="http://www.iltalehti.fi/viihde/2012102616251406_vi.shtml">http://www.iltalehti.fi/viihde/2012102616251406_vi.shtml</a> Voimia Tarjalle! Ja sääli heidän lapsiaan. Mitähän uusi äitipuoli tuumaa kun lapsikatras tulee viikonlopuksi iskälle, mukana mm. sylivauva. Toivottavasti on ao. eukko jo valmiiksi prosessoinut asian päässään että seurustelee ukkomiehen kanssa jolla lapsia. Vai nytkö alkaa sitten se miehen vieroitus edellisen liiton lapsistaan!?
ajattelivat seurausten olevan jotain sellaista kuin lapset tulevat käymään, selvitellään välejä ja sitä rataa. Tottakai riitoja osaa odottaa, mutta ei kai vainoaminen, väkivaltaisuus tai julkinen marttyyrius ole mikään päivänselvä seuraus? Jos liitto ei vaan toimi, niin pakkohan siitä on lähteä.