Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Pelkään, etten voi tulla raskaaksi

Vierailija
15.10.2012 |

Eli tilanne meillä on tämä: itse olen 22-vuotias, mies 31. Menimme viime vuonna naimisiin, ja aloimme yrittää lasta. Nyt on noi 1v 3kk yritetty saada lapsi - ja vieläkään ei mitään merkkiä. Kävin viime vuonna gynellä, ja sanoi että kaikki ok, testeissä oli kondylooma ja jokin tulehdus johon sain 10 päivän kuurin.



Meillä molemmat tupakoi (ollaan yritetty lakkoja, muttei vielä ole onnistunut..), käytetään silloin tällöin alkoholia, mutta ollaan ihan perusterveitä ja näin. En oo ikinä käyttänyt mitään hormoniehkäisyä, säännölliset vaikkakin pitkät kuukautiset.



Mikä mahtaa olla vikana, kun raskaus ei ala? Voiko se johtua pelkästä tupakoimisesta? (ollaan suunniteltu lopettamista, ja ainakin ajatuksella että viimeistään kun raskaus alkaa, se on vain niin vaikeaa..) Pitäisikö raskautta varten olla tupakoimatta, absolutisti, täydellisessä tavoitepainossa, liikunnallinen ja elää täydellisen terveellistä elämää, ennenkuin nappaa? Olen jo hieman epätoivoinen..



Kannattaisiko meidän mennä johonkin tutkimuksiin? Miten niihin haetaan / miten ne toimivat? Onko teillä ollut ongelmaa lapsen saamisessa suht nuorena?



Vertaistukea ja neuvoja kaipaisin :'(

Kommentit (10)

Vierailija
1/10 |
16.10.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

en voi uskoa :D heti kun kirjoitin tänne, niin tänään testi näytti HAALEAA plussaa!!!! Huomenna vielä varmistamaan :D voi luoja!



t. #1

Vierailija
2/10 |
16.10.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minä en saanut lopetettua ja nyt siis myrkytän vauvaani koko ajan ja vituttaa.

Ilmankos kärähdin seuloissakin,olen varmaan saanut kromosomituhoa aikaan tupakoimisellani mutta se ei tässä paskassa elämässäni tunnu enää missään.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/10 |
16.10.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Muistithan olla vetämättä ensimmäistäkään röökiä tänään (plussan jälkeen)?? Ei sitä yhtäkään, "viimeistä". Viimeisen vedit jo. :)

Vierailija
4/10 |
16.10.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onnittelen vasta kun olet todella lopettanut tupakoinnin. En voi onnitella ketään lapsensa myrkyttämisestä. Josko tästä saisit motivaatiota:

http://www.cancer.fi/syovanehkaisy/tupakka/tupakkahaitat/vanhempien_tup…



Vierailija
5/10 |
16.10.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nyt ehdottomasti lopetatte se tupakoinnin, kumpikin. Myös passiivinen tupakointi on pahasta. Kondyloomasta ei varmaan kannata huolissaan olla, etenkin jo on aina ollut oireeton. Muistat vain aina säännölliset papa-kokeet. Itselläni on kondylooma oireillut sekä ihan näkyvästi että papassa havaituin solumuutoksin, joita käsitelty laserhoidolla. Lapsia on saatu kuitenkin useampiakin ja ihan vain muutamalla yrityksellä.

Vierailija
6/10 |
16.10.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tsemppiä tupakoinnin lopettamiseen. Tupakointi raskauden aikana ja passiivinen tupakointi syntymän jälkeen altistaa lapsen allergioille ja astmalle myös. Joskus voi ajatella syövistä ja kehityshäiriöistä, että ne ovat kaukaisia asioita, mutta allergiat ja astma on todellisuutta monelle.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/10 |
15.10.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

tutkimuksia kai suositellaan iästä riippumatta. onko kondyloomaasi hoidettu mitenkään, miten se on oireillut? ja tietysti ne terveet elämäntavat olisi hyvä olla, ainakin se tupakointi lopettaa.

Vierailija
8/10 |
15.10.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

mitään oireita siinä ei ole ikinä ollut, eikä gynekään mitään suositellut kuin että kävisin vuoden välein tarkistuksissa, kun aiemmin vain pari kertaa käynyt. olisiko sitä pitänyt hoitaa jotenkin??

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/10 |
15.10.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

joka saattaa jäädä elimistöön lopuksi ikää. Voi aiheuttaa solumuutoksia, eli papassa on syytä käydä vuosittain. Lapsettomuutta sen ei pitäisi aiheuttaa.



Ehkä gyne ajatteli että koska olet noinkin nuori, sinulla on aikaa ensin katsella miten tilanne kehittyy.

Vierailija
10/10 |
15.10.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vikahan voi tosiaan olla myös miehessä. Tupakointi laskee siittiöiden laatua.