Mä voisin nyt komentaa sut siivoamaan!
Mees tyhjentämään tiskikone, ja sit likaiset tilalle ja kone hommiin! Mars mars.
Kommentit (17)
en jaksa :)
no mut lakanat voisin käydä ottaan pois sängystä koska ne pitää vaihtaa...
petejä en oo saanut pedattua vielä kun on vauva sylissä. Kokeilenpa laskea sen hetkeks. Ja isommalle vähän välipalaa samalla, minäpä käyn laittaa :)
Pyykit on jo kuivumassa ja astianpesukone laulaa. Seuraavaks vois siivota eläinten häkit. Paitsi vauva taitaa herätä.
tulin just koirien kanssa ulkoota, pieni dataushetki sit kahvia ja sit paikat kondikseen, tuun sit raportoimaan kun kaikki tehty ;)
Kitisee taas, laskin vasta sänkyyn. On masuvaivoja. Petasin kyllä peditkin, isompi pyysi pesemään wc:n :) En voi nyt, pitää ottaa taas vauva syliin..
-4
sängyt pedattiin aamulla ja tiskarinkin laitoin sillon pyörimään.. mut muuta ei kerkee siivota kun pitäs alkaa lukemaan tenttiin :/
Miten saisin tuon lapsen rauhoittumaan sänkyyn edes hetkeksi.. No, ei auta, lapsille vaatteet päälle ja pihalle vain. Pyykkiä haluaisin pestä mutten ole varma uskallanko nostaa pyykkikoria kun sektiosta vasta muutama viikko ja pyykkituvalle on matkaa. Mietitään. Isomman ehdottama wc:n pesu onnistuu kyllä kun ollaan ulkoiltu, jos ei ole vauva sylissä.
Miten sitä jaksaa olla, mennä ja tehdä kun on heräillyt pitkin yötä vähän väliä? Onneksi isommat on jo niin isoja ettei ole kaikki tässä päivien ilona ;) Koululainen ja eskarilainen on sen ainakin 4h joka päivä omilla menoillaan, saa ehkä vähän levätä kun vauva nukahtaa.
-4
Ja tuo tehtävä kuuluu siivoojalle.
Plus että koneessa on vain likaisia.
Koneessa on jo likaiset (4vee tyhjensi koneen aamulla). Käytiin vauvan, 2veen ja 4veen kanssa viiden kilsan pyörälenkillä, syöty on ja kohta taas parin kilsan lenkki (haetaan eskari) ja sitten tulee jo koululainenkin kotiin. Sänkyjen petaaminen saa nyt olla ku lakanat menee vaihtoon. Palaillaan!
Huutakaa mulle oikein kovaa, kun pitäisi pestä lattioita ja imuroida.
Kauppaan mennnään kun lapset syöneet, sitten päiväunet ja jos vauva antaa aikaa nukkumalla tai viihtymällä yksin niin ehdin vasta siivota. Heitän vessanpynttyyn aineen vaikuttamaan ennenkö lähdetään ulos.
Sängyt petasin aamulla mutta kämppä huutaa siivoamista muuten. Varsinkin pyykkiä olisi kertynyt!
Nouseehan se takamuskin välillä siitä penkistä. Nyt peppu ylös ja keräämään kaikki likapyykit ympäri huushollia, vie ne pyykkikoriin. Laitapa samalla vielä koneellinen pyykkiä pyörimään. Ai ei voi kun siellä on märät odottamassa ripustamista? No ripusta ne ensin!
mikä on pakko tehä. Sitä paitsi mulla ei edes ole tiskikonetta!
Ärsyttää tommoset pomottelijat, ku just pomotuksen takia pitää siirtää asioita viikolla eteenpäin ihan vaan kiusallaan, jos ei muuten.
Anna mun tehä mun omalla vauhdilla, niin hommasta varmaan tuliski joskus jotain!
Hyvä hyvä. Kello alkaa olla sen verran, että olis jo korkea aika pedata sängyt. Et alapas laputtaa, sängyt petaukseen mars!