Yrittääkö muiden koirat ängetä teidän mukaan jos ei erikseen kiellä?
Meillä koira on muuten ihan ok, ja totteleekin ihan riittävän hyvin, mutta sillä on aina hirveä hinku lähteä mukaan kun ollaan jonnekin lähdössä. Jos vaan vien lapset ulos tms. se ei reagoi, mutta jos se ymmärtää puheesta, että ollaan menossa mökille tai retkelle, se menee ihan pois tolaltaan, änkeää itsensä väkisin eteiseen ja yrittää livahtaa ovesta päästäkseen autolle. Jos se on vapaana pihalla se kyttää koko ajan tilaisuutta mennä autoon. Mökillä se kulkee koko ajan perässä tarkkailemassa, milloin joku on ehkä menossa kalaan, ja juoksee sitten veneeseen odottamaan. Ja näin poispäin.
Menee niin hermo sähläävään ja vikisevään koiraan. Ei edellinen koirani ollut ollenkaan tällainen. Se tuli mukaan kun kutsuttiin, ja se siitä. Olen varmasti tehnyt jonkun virheen kasvatuksessa, jos nyt vaan tajuaisin että minkä. :-/
Onko kenenkään muun koira tuollainen?
Kommentit (4)
ai niin, tuota käskyä opetellessa sille annettiin aina yksi tietynlainen puruluu, vähän niin kuin puuhaksi, kun se jäi yksin kotiin. Nykyään, jos sille lähtiessä antaa sellaisen puruluun, se menee sen kanssa tyytyväisenä pois, eikä tarvita edes tuota "ei mukaan" -käskyä. Annetaan kuitenkin se puruluu vain silloin tällöin.
Koirallehan "normaali" tilanne on olla lauman mukana niin hyvässä kuin pahassakin, joillekin yksilöille ero siitä laumasta on sitten samaa kuin maailmanloppu, kerrassaan pöyristyttävä ajatuskin. Koiralaumassa sitä yksinoloa ei koskaan olisi eikä se ole koiralle myötäsyntyinen kyky, kaikki koirat eivät siihen ihmislaumassakaan kykene. Oletko jo kokeillut DAP-hajustetta, se auttaa monia?
Mutta nyt kun meillä on kaksi koiraa niin eivät tee elettäkään mukaan lähteäkseen ellen ota hihnoja tai pyydä lenkille..muuten röhnöttävät tyytyväisinä vierekkäin punkassaan.
koira lähtisi aina innokkaana mukaan, kun joku on lähdössä ulos. Sitten sille opetettiin, että "ei mukaan" tarkoittaa, että se ei pääse mukaan. Kun se sanotaan sille, se rauhoittuu. Katselee kyllä (mielestäni) pettyneen näköisenä, mutta tietää jäävänsä kotiin.