Minulla on tuolla juuri ohraleipä ja saaristolaisleipä kohoamassa, mitäs siihen sanot?
Lisäksi savuluut ovat kiehumassa päiväruokaa varten. Mitäpä siihen sanot?
Kommentit (20)
Oi, saaristolaisleipää, ihanan namukkaa!
kuulostaa kivalta, vaikka ei ole hajuakaan mitä savuluut ovat.
kasvissyöjänä täytyy sanoa, että leivistä olen kateellinen, vesi herahtaa kielelle ja voi kun voisin itse vielä joskus tuollaisia syödä.
Savuluut ei herätä tunteita puoleen eikä toiseen, kiva jos sellaiset teidän perheessä uppoaa.
Savuluut on varmaan ribsejä, veikkaisin, noin suomen kielellä ;)
ohrarieskaa (pohjoisen lättyjä), mutta en tiedä jaksanko sitten kun leivinuuni on valmis.
Mitäs luista teet?
http://www.lihajaloste-korpela.fi/porsaan-savuluut.php
vaan tuollaisia, tosin nämä on ostettu kauppahallista myyjältä joka on luvannut että ei sisällä e-koodeja yms niinkuin nuo marketin savuluut:) Niistä ajattelin tehdä savuluukeittoa. On hyvää, mummini bravuuri oli aikanaan:)
Taitaa olla läskitkin mammalla turpoamassa, sanon.
Ompas juntin oloinen huomiohuora, sanon.
Mulla on kalanruodot ja mausteet kiehumassa päivällistä varten. Kalasoppaa ajattelin tehdä pitkästä aikaa.
Leipää ei tarvitse leipoa, kun eilen juuri leivoin.
Mä teen savuluista ja keittoluista lihaluulientä tarpeen mukaan pakkaseen. Se on hyvä aamupala löysäksi keitetyn kananmunan kanssa. Reilusti persiljasilppua siihen päälle ja avot!
sinulla taitaa olla huono itsetunto kun tunnet tarvetta päteä.
Keliakia on ja ei voi syödä leipää.
miten nuo luut syödään? Irtoaako niistä lihaa? Onko ne hankalaa ja sotkuista syödä niinkuin ribsit?
Me ollaan kerran laitettu ribsejä eikä toista kertaa laiteta. Mulla meni ihan hermo läträtä niiden kanssa.
että olet joko
a. Laiska paska
b. Vuorotyöläinen/opiskelija/eläkeläinen tms.
kun et kerran ole tähän aikaan töissä.
Kumpi olet? :)
Se on ihan mun herkkua. Muista mainitsemistasi en ehkä niin paljoa innostuisi, mutta mielelläni toki söisin jos tarjottais :-)
vaan äitiyslomalainen olen:)
Niitä luita kun keittelee 3-4 tuntia hiljalleen niin lihat irtoavat niistä, sitten voi noukkia luut pois ennen tarjoilua vaikka meillä kyllä tykätään porsastella ja imeskellä luistakin maut irti lopuksi:D
-ap
Hyvä juttu, sitten saat Minun siunaukseni tälle kokkileikille!
ettet ole mikään tumpelo laiskimus kun itse leivot leipää jotka ei ole niitä tavanomaisimpia leipomuksia. Savuluista olen myös hiukan kateellinen.
Sillä minua odottaa jääkapissa hirvenmaksa, jonka leikkaan illlalla pihveiksi ja paistan voissa. Lisukkeeksi puolukkaa, pottusurvosta ja paistettua sipulia. Sitten kehruulle.
Sillä minua odottaa jääkapissa hirvenmaksa, jonka leikkaan illlalla pihveiksi ja paistan voissa. Lisukkeeksi puolukkaa, pottusurvosta ja paistettua sipulia. Sitten kehruulle.
...että tämä kaikki sitten kun oon saanu tehtyä johtokunnalle ens vuoden liiketoimintasuunnitelmasta esityksen huomista varten.
Löysin yhden blogin, missä oli tehty kans saaristolaisleipää ja ajattelin kokeilla. Mitä mieltä ootte, toimiiko tuo?
http://perinneruokaaprkl.blogspot.fi/2013/08/ja-leipa-leviaa-saaristolaisleipa-tama.html