Liian suuri sormus
Voisin tietysti kysyä suoraan kultasepänliikkeestäkin mutta kun täältä melkein joka asiaan löytyy joku, joka tietää... :)
Sormukseni (leveä, sileä, valkokultainen) pitäisi pienentää, ennenkö se lopullisesti katoaa jonnekin suihkun viemäriin tms.
Niin, jääkö pienentämisestä ruma " sauma" , vai miten ne sen kutistamisen tekee?
Kommentit (5)
Olen pienennyttänyt vihkisormustani kerran. Kyseessä sileä sormus, jossa muutama upotettu kivi. En kyllä huomaa mitään saumakohtaa.
että jos joutuu pienentää niin pitää ottaa pala pois. ei siitä jää saumoja.
mutta, harkitse vielä että jos miehesi kuitenkin ostaisi (sä valitset tietty) sinulle stopparin siihen eteen, saisit yhden korun lisää! =)
Ja varsinkin vitoselle ;) Tosiaan, aika kiva idea!
ap
vai näätkös sä siinä nyt jotain saumaa???
Ja kyllä ne puristetaan jos on kyse vaikka puolikkaan pienentämisestä... mutta jos ihan hehtaari sormus niin sitten pitää ottaa pala pois ja jos kyseessä kivellinen sormus.
Mulla on kanssa tuo " stopparisormus" kun on vaan ihan pikkasen liian iso nykyään tuo vihkisormus...
se " puristetaan" pienemmäksi, eli ei siitä oteta minkäänlaista palaa pois.