Miten teet soijarouheesta kastikkeen?
Olen kokeillut monia netistä Googlettamiani reseptejä, mutta en ole saanut vielä millään tosi hyvää (sellaista olen joskus jossain kuitenkin syönyt).
Mitkä ovat sinun niksisi?
Kommentit (4)
soijarouhekastiketta syö mielellään, vaikka se ei vielä ole makukriteereitäni miellyttänyt.
Mutta kiitos noista neuvoistasi, täytyy vain koittaa maustaa siis enempikin.
ap.
kunnolliseen mausteliemeen. Siis mausteita todella runsaasti. Ja antaa kiehua ja turvota kunnolla, niin että neste on kaikki imeytynyt rouheeseen. Sitten sekaan tomaattimurska ja muut mahdolliset tykötarpeet. Se on siinä.
Syön tätä yleensä pastan kanssa. Ohje on 4:lle
1 iso sipuli
2-4 valkosipulinkynttä
1 iso tai 2 pientä porkkanaa
Oliiviöljyä
2 dl tummaa soijarouhetta
4 dl kasvislientä (tai vettä ja 1 kuutio tai fondi cup)
1 purkki kokonaisia kuorittuja tomaatteja
1-3 kuivattua chiliä (tai 1/4 - 1 tl chilijauhetta)
2 tl kuivattua oreganoa
15 lehteä tuoretta basilikaa
Mustapippuria, suolaa
6 aurinkokuivattua tomaattia vaikka saksilla pilkottuna
(Parmigiano juustoa päälle jos syödään pastan kanssa)
Hienonna sipuli ja valkosipuli, raasta porkkanat. Kuullota niitä pannulla oliiviöljyssä muutama minuutti.
Mittaa joukkoon soijarouhe, kasvisliemi ja kuoritut tomaatit liemineen. Pilko vähän tomaatteja vaikka lusikalla. Mausta suolalla, pippurilla, chilillä ja kuivatulla oreganolla ja hauduta keskilämmöllä 15 minuuttia. Lisää revityt basilikanlehdet ja pilkotut aurinkokuivatut tomaatit ja hauduta vielä matalalla lämmöllä sekoitellen pari minuuttia.
Pa
...kuten jauhelihastakin, paitsi että nestettä ja mausteita reilusti lisää vain. Esim. ihan vettä voi laittaa mukaan niin että mössö on jauhelihan oloista pannussa, ja sitten vasta tomaattisose/kerma/mitä sitä nyt sitten kastikkeeseen käyttääkään. Mutta tosiaankin niitä mausteita saa laittaa *paljon*, kun se soijarouhe jotenkin "syö" niitä aromeja.
En yleensä laita kastiketta soijarouheesta, vaan tavallisin käyttö (tummalle soijarouheelle) on makaronilaatikko. Nam!