Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

No minkälaisia ruokia te syötte, joilla menee viikossa ruokaan paljon rahaa?

Vierailija
05.07.2012 |

Millaista se laadukas ja monipuolinen ruoka sitten on, kun peruskotiruoat ei sitä ilmeisesti ole?

Kommentit (28)

Vierailija
1/28 |
05.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hyvälaatuista lihaa lihakaupasta, kalaa, äyriäisiä, juustoja, hedelmiä. Ei koskaan eineksiä, puolivalmisteita eikä pakasteita. Syödään myös paljon ulkona.

Vierailija
2/28 |
05.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ostellaan sitä mitä tekee mieli. Viikonloppuisin on nautaa, härkää tai kalaa (usein siikaa tai kuhaa) ja sillin on kerrankin aikaa kokkailla kunnolla. Arkisin City marketin tiskiltä tarttuu mukaan usein patonkeja ja valmiita kotikeittön ruokia mukaan. Valmiita salatteja ostellaan usein. Leikkeleet yleensä lihatiskiltä samoin pihvit arkeen. Tehdään miehen kanssa pitkiä päiviä, niin ei jaksa arketa kokkailla tuntia vaan kotona on aina helppoja aineksia mistä teinit saa helposti ruokansa valmistettua.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/28 |
05.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hyvälaatuista lihaa lihakaupasta, kalaa, äyriäisiä, juustoja, hedelmiä. Ei koskaan eineksiä, puolivalmisteita eikä pakasteita. Syödään myös paljon ulkona.


ei syödä koskaan ulkona, joten se on varmaan se suurin ero.

Vierailija
4/28 |
05.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ostellaan sitä mitä tekee mieli. Viikonloppuisin on nautaa, härkää tai kalaa (usein siikaa tai kuhaa) ja sillin on kerrankin aikaa kokkailla kunnolla. Arkisin City marketin tiskiltä tarttuu mukaan usein patonkeja ja valmiita kotikeittön ruokia mukaan. Valmiita salatteja ostellaan usein. Leikkeleet yleensä lihatiskiltä samoin pihvit arkeen. Tehdään miehen kanssa pitkiä päiviä, niin ei jaksa arketa kokkailla tuntia vaan kotona on aina helppoja aineksia mistä teinit saa helposti ruokansa valmistettua.

Ja sekin vain jos on naturellina ostettu ja oikein valmistettu.

Vierailija
5/28 |
05.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

mikä on "paljon rahaa"?



Meillä menee (3 henkilöä) n. 20 eur / päivä. Olemme kasvissyöjiä, eli lihoja tai kalaa ei ostella, mutta soijarouheesta, linsseistä ja pavuista teemme ruokia. Esim. linssikeitto, makaronilaatikko, risotto, kastikkeet, pataruuat, muutkin keitot, yms. Eli ruuat ovat ihan tavallista, jopa vähän tylsän tavallista kotiruokaa. Lisukkeina perunaa, täysjyväriisiä tai pastaa.



Lämpimiin ruokiin tarvittavien aineksien lisäksi ostetaan usein täysjyväruisleipää (yleensä Realia), ruispaahtoleipää, maitoa, piimää, kauramaitoa, juustoa, maustamatonta jugurttia, tomaatteja, kurkkuja, jäävuorisalaattia, Keiju- tai Flora -margariinia, omenoita, banaaneja (lisäksi satunnaisesti viinirypäleitä, kiivejä, vesimelonia, päärynää, tms riippuen sesongista ja hinnoista), avokadoja joskus, raejuustoa, maapähkinöitä, oliiviöljyä, valkosipulia, oliiveja, teetä, hunajaa, jne. Ja muita ruoka-aineita vähän vaihdellen ja riippuen, mitä lämpimänä ruokana on. Mielellään keitetään lisukkeeksi parsakaalia tai kukkakaalia.



Keitämme usein kauralesepuuroa vesi-maito -seokseen, se on ihan hyvä iltapala. Kananmunat ostamme luomuna, tosin joissain ruuissa korvaammekin ne soijajauholla.



Tällaista.







Vierailija
6/28 |
05.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

hyvää ja terveellistä kotiruokaa, mutta rahaa toki säästyisi, jos en ostaisi hedelmäsalaattiin mangoa, salaattiin cantaloupea tai oliiveja irtomyynnistä. Myös jos vaihtaisin myslit ja murot puuroon, niin säästyisi varmaan enemmän. Ja pitkän pennin säästäisin, jos en ostaisi erityisjuustoja, joiden hinta on 25-35 e/kg.

Rahanmenoon vaikuttaa kaipuu ylellisyyteen: haluan aina vivahteen ylellisyyttä joka paikkaan. Se tuo minulle mielihyvää.



Minulla on ystävä, joka tekee ruoan tosi halvalla. Hänen ruokansa on paljon yksinkertaisempaa kuin minun.

Kuviteltu esimerkki: jos lounaana on pastaa ja jauhelihakastiketta, niin kaverini tekee sen sikanaudasta ja perusmakaronista. Kastike tomaattimurskasta. Lisukkeena on pelkkiä kurkkuviipaleita.

Minä taas ostan paistijauhelihaa ja pennepastaa. Kastikkeena jokin valmiskastike.Lisukkeena on oliiveja ja aurinkokuivattuja tomaatteja.



En siis ostele kuhaa enkä sisäfilettä kaupasta. Sinänsä teen ruokani ihan halvalla. Ne on vain ne lisukkeet.



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/28 |
05.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Me ostetaan maitotuotteet laktoosittomina ja leivät usein maidottomina. Ostetaan myös gluteenittomia tuotteita jonkin verran sekä muita viljoja (hirssi, tattari, kvinoa). Osa maitotuotteista korvataan kauravalmisteilla (esim. Yosa). Lihat ostetaan maustamattomina, pääasiassa broileria, jonkinverran myös suolatonta sianlihaa.

Vierailija
8/28 |
05.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

senkin vitsiniekka. Tervemenoa katsomaan paljonko maksaa valiit leivät jotka maistuu puulle tai jauhot joita pitää olla useaa eri lajia että leipään saa edes jotain makua.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/28 |
05.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Stockan juustotiski on tuttu paikka minulle, tykkään myös pienistä luomupuodeista ja erikoisliikkeistä ylipäätään. Meillä on lähemmäs kymmentä eri lajia ensiluokkaista teetä, kahta eri kaakaota, kahvi on kallista vaikkei sitä juodakaan usein...pitää olla valinnanvaraa ja nimenomaan sitä pientä arjen luksusta. ;)

Vierailija
10/28 |
05.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta koen kuitenkin, että laitan ruokaan aika paljon rahaa



-syön mielelläni ulkona

- syön aika paljon:)

- ostan paljon kasviksia, hedelmiä, (pakaste)marjoja ja tuoreita yrttejä -kun näitä syö reilusti päivittäin, niihin uppoaa åaljon rahaa ja niitä saa olla kokoajan kantamassa kaupasta

- herkuttelen juustoilla, halloumia, fetaa, mozzarellaa, leipäjuustoa, auraa... mielestäni juustot ovat melko kalliita

- ostan usein kylmäsavuhärkä-leikkelepaketin, joka maksaa ihan sikana peruskinkkuun verrattuna -ja sellaisen 100 g:n paketin syön lounaaksi salaatin kanssa

- just ostin 2 kpl lehtipihvejä, maksoi melkein 9 euroa. Naudanlihapihvejä tykkään syödä (toki myös edullisempaa kanaa) ja se maksaa

- ostan aika usein tuoretiskilta jotain valmiina, (viimeksi lohta ja katkarapumajoneesisalaattia) - melko kallista:)

- en harrasta aamupala/lounas/välipala -ajattelua, vaan mulle jokainen ruokailu on ateria, jossa pitää olla sopivassa suhteessa protskua/rasvaa/hiilareita

- mun paheeni on kahvi ja light-limut -ja niihin limuihin menee ihan järkyttävän paljon rahaa:/





Hassua että just tänään puhuttiin miehen kanssa siitä että nyt pitää maksaa kovasti asuntolainaa pois ja jättää vaikka muutamaksi vuodeksi matkustelu väliin -mutta ruuasta en halua tinkia





nimim. Ostin tänään litran mansikoita ja kolme litraa herneitä (= 16 €)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/28 |
05.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Stockan juustotiski on tuttu paikka minulle, tykkään myös pienistä luomupuodeista ja erikoisliikkeistä ylipäätään. Meillä on lähemmäs kymmentä eri lajia ensiluokkaista teetä, kahta eri kaakaota, kahvi on kallista vaikkei sitä juodakaan usein...pitää olla valinnanvaraa ja nimenomaan sitä pientä arjen luksusta. ;)

Eikö Stokkalla myytävä Kaltbach-juusto ole makuhermoja hivelevää :-)?

Vierailija
12/28 |
06.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä 5-henkinen perhe ja ruokaan menee rahaa ehkä 300 € viikko, en tosin pidä kirjaa, joten voi mennä enemmänkin. Arkena käytetään puolivalmisteita, esim perunssipulipakaste, valmis pastakastike, valmis juustoraaste ym mikä säästää aikaa. Ostetaan vain laadukasta marinoimatonta lihaa. vihanneksia ja hedelmiä paljon ja muutakin kuin edullisia kausituotteita. Maitotuotteet laktoosittomia. Risottoon risottoriisiä eikä tavallista. Paljon mausteita ja maustekastikkeita. Ruokaa jää usein yli ja sitä menee myös hukkaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/28 |
06.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Omat suosikkini mm. Parrano Robusto ja Tilsit :). Kiitos makuvinkistä!

Vierailija
14/28 |
06.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Omat suosikkini mm. Parrano Robusto ja Tilsit :). Kiitos makuvinkistä!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/28 |
06.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mansikoita on ostettu joka päivä ja tietysti kaikkea muutakin kotimaista torilta, Stockan juustotiskillä vierailtu, syöty nieriää yhtenä päivänä ja siikaa toisena. Aikuiset syövät kilon kasviksia päivässä. Kahvin ja teen kanssa hifistellään.



Lomaviikon turhuuksia ovat olleet kympin purkilta maksava jäätelö ja tuorepuristetut mehut (5 euroa/pullo), joita ei normaalisti osteta. Aamupalaksi kokosin antipasti-lautasen, jolla oli mm. parmankinkkua, artisokansydämiä, mozzarellaa, hyviä oliiveja jne. Varmaan Vaasan ruispala olisi ollut halvempi.

Vierailija
16/28 |
06.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Laadukkuudesta ja monipuolisuudesta en voi kyllä sanoa mitään... Tai voin, ei se sitä ole.



Ma: Oho, onpa kiire, mä haen k-kaupasta jotain valmista: lihapullia ja muusia tiskiltä, 25 e.



Ti: Oho, onpa kiire, viittikkö ottaa heseltä jotain tullessas? 30 e.



Ke: Tänään ei kyllä osteta mitään valmista, joten ruokana on makaroonia ja jauhelihaa sekoitettuna. 5 e.



To: Oho, onpa kiire, mä haen teille pitsat ja itelleni kiinalaista, nam! 30 e.



Pe: Tänään on sitten kaikilla riisiä ja kanaa, kun koko viikko on mennyt ihan paskansyömiseksi!! 10 e.



La: Aikaa: Lohta, uuniperunoita, salaattia. 20 e.



Su: Aikaa: Grillataan lihaa, keitellään uusia perunoita ja tehdään salaattia. 25 e.



Näihin kun ynnää mukaan kaiken muun: leipää, jukurttia, tomaattia, juustoa, kinkkua, kurkkua, mysliä, maitoa, mehua, kananmunia, kahvia... Ja jos karkki, sipsi ja jätskikin lasketaan. Entäs ruuan kanssa juotu olut tai siideri? En yhtään tiedä mitä tämmöiset kaikki maksaa, mutta kyllä meillä ruokiin ja ruokakauppaan menee kuukaudessa yli 1000 e.



Vierailija
17/28 |
06.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

sillä ostan pelkästään luomua, jos on mahdollisuus valita. Ikävä kyllä hanhenmaksaa ei ole Suomessa luomuna tarjolla. Viimeksi Ranskassa käydessä löysin bio-foie gras'ta, ja ostin sitä pari purkkia.

Vierailija
18/28 |
06.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aamupalaksi kokosin antipasti-lautasen, jolla oli mm. parmankinkkua, artisokansydämiä, mozzarellaa, hyviä oliiveja jne. Varmaan Vaasan ruispala olisi ollut halvempi.

antipasti? Onneks en tiedä.

Vierailija
19/28 |
06.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kun pääsee töistä ja sitten on kiire tarhaan jne. ja lapsilla nälkä ja kello onkin jo puoli kuusi...voihan *PIIP* !!!!

Vierailija
20/28 |
06.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ostamme aina liha- ja maitotuotteet luomuna. Suosimme vaaleaa kalaa kuten kuhaa ja siikaa. Syömme paljon erikoissalaatteja kuten rucolaa, mizunaa, salanovaa, pinaattia, herneenversoja ja vuonankaalia. Lisäksi käytämme lähes aina tuoreita yrttejä. Salaatteihin laitamme usein myös pähkinöitä ja pinjansiemeniä.



Erikoisjuustoja kuluu paljon, enkä nyt tarkoita Auraa vaan Saint Aguria, parmesania, gruyereä, appenzelleriä, comtéta jne. Oluet on aina joko ulkomaisia (tsekki tms.) tai kotimaisia pienpanimotuotteita. Sipsien sijaan syömme luomumastuja ja savustettuja manteleita. Leivän ostamme yleensä tuoreena paistotiskistä.



Näistä tulee äkkiä iso summa kuukaudessa. Kahden aikuisen taloudessa menee 500 euroa kuukaudessa helposti ilman, että mukaan on laskettu lounaita.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän yhdeksän seitsemän