2-3 vuotiaiden tyttöjen äidit
Millaisia sisävaatteita käytätte tytöllänne esim. collegeasua, farkkuja vai hametta? Mitä vaatteita lapsella on päiväkodissa tai kerhossa?
Kommentit (15)
Kerhossa ja kylässä hame tai farkut ja joku nätti body tai paita.
Kotona pidetään yleensä leveälahkeisia trikoohousuja ja ihan peruspaitoja ( pitkähihaiset t-paidat ),harvemmin collegepukuja ja joskus harvoin on mekko ja trikoot. Tytöllä atooppinen ihottuma, joten tytölle mieluisimmat vaatteet ovat puuvillaiset trikoohousut ja pitkähihaiset puuvillapaidat. Ovat sopivan ilmavia ja pehmeitä. Collegepuvut hiottavat liikaa. Kyläillessä sitten farkut tai muut " paremmat" housut.
oli tänään kerhossa hame ja trikoopaita. Hoidossa ja kotona yleensä trikoot tai collegehousut ja trikoopaita tai t-paita+collegepaita. Pääasia että on mukava olla! Farkut vaan kylässä/ kaupungilla!
Joskus joitain neuleita. Housut on ihan farkkuja, sammareita, puuvillahousuja. Ei taida olla kuin 5-6 trikooasua (paita + housut) ja niitä käytetään yleensä kotosalla ollessa. Ja tytär on 3-vuotias :)
Toisinaan trikoohousut päällä. Kerhossa sitten nätimpiäkin vaatteita, liivimekko siinä päällä tai pusero housut yhdistelmä. Yleensä tyttö riisuutuu sukkahoususilleen, kun tullaan kotiin.
sisällä päällä on yleensä sukkahousut tai college/trikoohousut sekä pitkähihainen t-paita tai collegepaita. Juuri nyt hakkailee Hakkaa tuossa lempiasussaan, joka on punainen fleeceasu hihan- ja lahjensuu- sekä kauluskoristeineen.
Pitkähihaisia t-paitoja, ei juurikaan collegepaitoja. Joskus hameita tai mekkoja, enimmäkseen ohuita farkkuja tai trikoohousuja. Ei lököttäviä collegehousuja.
Vierailija:
Ei taida olla kuin 5-6 trikooasua (paita + housut) ja niitä käytetään yleensä kotosalla ollessa.
Niin... Meillä on kahdet trikoohousut, kahdet collegehousut, yksi collegepaita ja muutama pitkähih. t-paita... (plus muita vaatteita tietty), ja hyvin pärjätään, minusta 5-6 kpl asua samaan käyttöön on aika *paljon* :)
t. 12
Käyttää lähinnä pitkähihaisia T-paitoja, trikoohousuja (leveillä punteilla), joskus farkkuja tai sammareita ja mekkoja. Ikinä ei college-asuja. Niitä ei edes kaapista löydy.
Kyläillessä, perhekerhossa, muskarissa ja kaupoilla farkkuja tai sammareita tai sitten isompi käyttää hametta.
Kotona on collegehousuja, trikoohousuja ja sammareita.
Paitoina on pitkähihaisia t-paitoja, collegepaitoja (harvemmin, koska tytöt ovat niin kuumaverisiä).
Isompi tykkää käyttää myös kotona hameita (liivihameita), mutta pienempi inhoaa hameita.
(Eikä palele eikä sairastele, eli kai sitten tarkenee.)
Päiväkodissa puuvillaneule ja puuvillahousut.
Kotona usein myös pelkissä sukkahousuissa ja yläosana mekko. tyttö rakastaa kulkea samassa iänikuisessa mekossaan kesät talvet...:)
muualla vedetään houst päälle, sammarit, farkut, " trikoo-housut" ..