Aloittavatko akateemiset Wapun juhlinnan vasta Wapunpäivänä?
Kommentit (8)
Tietysti, kuka sua nyt estää vaikka laittaisit lakin jo aamupalalle...
Klo 18:sta alkaen on tapana. Tietysti, kuka sua nyt estää vaikka laittaisit lakin jo aamupalalle...
laittaa (tai niiden "pitäisi" laittaa) vasta aaton ja päivän välisenä yönä keskiyöllä.
DI:t ja teekkarit
laittaa (tai niiden "pitäisi" laittaa) vasta aaton ja päivän välisenä yönä keskiyöllä.
Eiks tämä koske vain uusia teekkareita eli fukseja?
Mutta se on enemän perua lapsuudenkodista kuin akateemisuudesta...Ja opsikeluaikana vapun juhlinta alkoi jo pari päivää ennen vappua, virallisesti Otaniemen telttabileistä.
Nykyään vappu-picnik vapunpäivänä on se juttu vaikka enää ei jakseta raahautua Ullanlinnan mäelle vaan vietetään vappua omalla terassilla :)
DI:t ja teekkarit
laittaa (tai niiden "pitäisi" laittaa) vasta aaton ja päivän välisenä yönä keskiyöllä.Eiks tämä koske vain uusia teekkareita eli fukseja?
Ei, kyllä se koskee teekkarilakkia yleisesti
Jaa. No milloin ne fuksit saa hattunsa? Oliko se vasta päivällä?
Ei, kyllä se koskee teekkarilakkia yleisesti
Jaa. No milloin ne fuksit saa hattunsa? Oliko se vasta päivällä?
...aattona oli fuksikaste ja illalla oli juhlat, jossa sai todistuksen fuksitehtävien suorittamisesta sekä lakin, joka laitettiin keskiyöllä sitten päähän.
Käsittääkseni Mantan lakitus on se ajankohta, jolloin ainakin pk-seudulla muut paitsi teekkarit pistää lärsän päähän.
Miksi kirjoitat vapun w:llä?