Oletko miehesi kanssa vain, jotta sinulla olisi joku?
Olen ihan varma, että tällaisia on, kukaan ei vain halua myöntää sitä.. Mutta entä näin anonyymina?
Haluaisin vaan tietää, että miten tällaiset ihmiset jaksavat parisuhdettaan, miksi se on parempaa, kuin olla sinkku?
Kommentit (6)
olen mielummin sinkku, mutta tuntuu että jotkut tarvitsevat miehen jostain syystä. Tuo syy saattaa olla heikko itsetunto, arjen helpottaminen tai raha-asiat.. Sitä en kuitenkaan tajua, että miten siinä suhteessa nuo ihmiset viihtyvät, kun minua aina ahdistaa ajatus parisuhteesta, jossa olisin jonkun muun kuin "se oikean" kanssa. Toisaalta ymmärrän kyllä, että parisuhteessa siitä miehestä on seuraa, voi esim matkustella tai muuta.. Mutta voiko se olla kivaa, jos se on vain joku, jonka nyt on sattunut saamaan.
mutta kieltämättä yksi niistä. muut on samoja kuin ekalla vastaajalla; lapset, talo, joskus on kivaakin. en ihan kenen tahansa matkaan tästä lähtiskään, mutta eipä ole kukaan tullut kysymäänkään, ja tuskin tuleekaan. joten tässä ollaan ja pysytään. säälien olen seurannut vierestä tutun nelikymppisen naisen poukkoilua - lapset eri miehille ja poukkoilee suhteesta toiseen, yksin ei osaa olla, eikä tajua mitä hallaa tekee lapsilleen. vikoja on toki munkin miehessä, mutta ei kannata heti ekan pikkuvian takia erota. kaikissa niitä kuitenkin on. sitä vaan ei tajua tää nelikymppinen täydellisen parisuhteen metsästäjä, joka valittaa kun miehet ei osaa keskustella, ja on mustavalkoisia. no ylläri, useimmat miehet nyt on sellaisia, varsinkin jos vuosia on jo oltu yhdessä.
Syyni eivät kuitenkaan ole erityisen jaloja. En jaksa erota, miehestä on apua, välillä on kivaakin, lapsille ero olisi rankka.
En halua "jotain", en ole koskaan halunnut. Olen ollut pitkiä aikoja sinkkuna.
Syyni eivät kuitenkaan ole erityisen jaloja. En jaksa erota, miehestä on apua, välillä on kivaakin, lapsille ero olisi rankka.
Mutta nuorempana, kun olin seurusteluiässä, niin huomasin joidenkin olevan poikaystävän kanssa vain siksi, että pitää olla joku. Minä olin se, joka oli enemmän sinkku kuin seurusteleva. Ja mieheni löysin vasta kolmekymppisenä.
Ja jotkut toiset taas eivät sietäneet sinkkuutta yhtään, vaan kun edellinen poikaystävä jäi, niin viikon päästä oli taas uusi kainalossa. Ja sitten on niitä, jotka ovat löytäneet sen oikean jo moneen kertaan. Eräskin tuttu on ehtinyt naimisiin kolme kertaa ja lapsia on jokaisen kanssa tehty. Ja erottu on kaikista ja kymmenisen seurustelusuhdetta näiden avioliittojen jälkeenkin. Kun sinkkuna ei viihdy.
Minä uskon ap:n tavoin, että on olemassa ihmisiä, jotka eivät kerta kaikkiaan halua olla sinkkuna yhtään, vaan hakevat itselleen parisuhteen vaikka vain siksi, ettei tarvi olla sinkku.