Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kellään rytmihäiriöitä?

Vierailija
07.05.2012 |

Mulle on tullut nyt viimeaikoina rytmihäiriöitä, ja varasinkin jo ajan lääkäriin. Häiriöt tulevat usein silloin, kun käyn nukkumaan tai sitten kun olen nukkunut esim. puoli tuntia niin säpsähdän hereille kun sydän hakkaa hulluna ja pulssi on tosi nopea. "Kohtaus" saattaa kestää 20-30 minuuttia.



Ottaa pannuun, kun teen vuorotöitä ja muuten pystyn kyllä nukahtamaan milloin vain, mutta nämä nyt sitten häiritsevät...



Minulla on myös migreeni, ja mielestäni kohtauksia on tullut nyt tiuhemmin tänä aikana kun näitä takykardia -kohtauksiakin on ollut.



Saako noihin mitään lääkitystä, vai toteavatko vain, että ikävä vaiva, ja se siitä? Eli onko lääkärikäynnistä mitään hyötyä...

Kommentit (9)

Vierailija
1/9 |
07.05.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

varmaan saat propralia, mulla ainakin auttaa hyvin.

Vierailija
2/9 |
07.05.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

muutoin olen terve ja normaalipainoinen. Oli muutama kuukausi sitten 40-vuotis terveystarkastus ja kaikki arvotkin on tosi hyvät... mainitsin jo tuolloin rytmihäiriöistä, mutta sanoivat vaan että ota yhteyttä jos lisääntyvät.



Pitääkin painaa tuo lääke mieleen ja kysyä lääkäriltä, jos ei meinaa ehdottaa mitään...



T: ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/9 |
07.05.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla alko tulee rytmihäiriöitä ja tiheälyöntisyyskohtauksia stressin ja lievän unettomuuden seurauksena. Aikansa kesti ennen kuin keksin, että ovat rytmihäiriöitä kun EKG:ssä ei saatu yhtään häröä kiinni, ainoastaan lepopulssi 120. Lääkäri oli kuitenkin sitä mieltä, että kannattaa kokeilla lääkitystä. Ja lääkitys, Metohexal, jonka sain, on auttanut. Samaa lääkettähän käytetään myös migreenin estolääkityksenä ja mulle lääkäri sanoi, että monet ottaa myös ennen nukkumaan menoa koska rauhottaa myös sympaattista hermostoa ( ei siis mikä pami), joten uni tulee helpommin. Itsekin havahduin noihin alkuyöstä hereille. Ja sitten jäi pitkäksi aikaa tuo tiheälyöntisyys.



Noista kun tulee helposti kierre; nukkuminen vaikeutuu, kroppa on väsyny ja mieli myös, ja se lisää häröjä.



Itse en koskaan testannu holterilla kun en sitä jaksanut toisesta sairaalasta hakea, mutta lääkkeet on auttanu... Sitä sulle kuitenkin saatetaan ehdottaa.



Eli tsemppiä, uskon, että lääkärikäynnistä on varmasti hyötyä!

Vierailija
4/9 |
07.05.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

jotta pääsisi takaisin uneen.

Rytmihäiriöt jokaöisiä :(

Kannattaa seurata myös verenpaineet

Vierailija
5/9 |
07.05.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Yksi asia mikä on nyt vähentänyt mulla huomattavasti lääkkeiden tarvetta on aloittamani rautakuuri. Aloitin sen muista syistä mutta se on auttanut, muita muutoksia siis ei ole tullut.



Listalta http://www.oireet.fi/raudan-puute.html löysin kuitenkin niin paljon itseeni osuvia outoja oireita, joihin rauta nyt on auttanut.



Mulla kun lääkkeiden syönti on hieman hankalaa kun verenpaine on jo valmiiksi todella matala ja lääke laskee sitä entisestään.



Muistaakseni 4.

Vierailija
6/9 |
07.05.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Liiasta raudasta taas on enemmän haittaa kuin hyötyä...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/9 |
07.05.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

nyt odottelen aikaa toimenpiteeseen jossa mahdollisesti voidaan hoitaa koko vaiva pois. Itsellä kohtaukset pahimmillaan kestäny 6h ja sitten käännetty suonensisäisesti lääkkein sairaalassa. inhottava vaiva vaikka ei vaarallinen.

Vierailija
8/9 |
07.05.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

nyt yritän pääastä taas sadannen kerran eroon..

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/9 |
07.05.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tiheälyöntisyyteen on olemassa lääkkeitä, kuten sulle jo tässä vastattiinkin.



Lääkäriltä voi saada sellaisen mukana kannettavan Holter-mittarin, niitä on erimittaisille nauhoituksille, mm. 24 tai 48 tuntia, pidempiäkin mittauksia tehdään. Idis on, että kun tunnet, että sydän lyö epätahtia, painat laitetta, ja se nauhoittaa taannehtivasti hiukan aikaa sykettä, jolloin lääkäri näkee tarkasti, millaisista häiriöistä on kyse.



Rasituskoe on ehkä myös paikallaan, samoin verenpainemittaus (siinäkin on olemassa vuorokausinauhoituksia, jos sinulla on taipumusta lääkäri-jännitykseen ja sen takia nousevaan verenpaineeseen).



Kannattaa tutkituttaa myös veriarvot, joskus mm. kalsiumaineenvaihdunnan häiriöt aiheuttavat rytmihäiriöitä.



Valtaosa ihmisistä kärsii ajoittain rytmihäiriöistä, monet eivät vain HUOMAA niitä. Yleensä rytmihäiriöt ovat vaarattomia.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi kaksi kaksi