Lue keskustelun säännöt.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Alue: Aihe vapaa
Tässä teille blogia Kolma pyörä: salatturakkaus.blogspot.com
18.03.2012 |
Kolmas pyörä blogi: salatturakkaus.blogspot.com
1) KOLMAS PYÖRÄ (televisio-ohjelma 1998-1999)
http://fi.wikipedia.org/wiki/Kolmas_py%C3%B6r%C3%A4_(televisio-ohjelma)
Tämän artikkelin mukaan ohjelmassa esiintyvät m m Jammu Siltavuori, Pekka Siitoin, Tony Halme (autovarkaus, Gamma-huumausaine ja miesprostituoitu).
Pekka Siitoin:
http://fi.wikipedia.org/wiki/Pekka_Siitoin
"Valtakunnanjohtaja Pekka Siitoin, 1944-8.12.2003", Varkaus, Turku ja Naantali,
"uusnatsi", sanoo itse itsestään: rasisti, sadisti, fasisti.
Jammu Siltavuori:
http://fi.wikipedia.org/wiki/Jammu_Siltavuori
2) Kuvitteellinen hahmo jossain: "Päivi ja Irmeli kohtaavat Jorma Ollilan"
3) Popeda: "Irmeli":
"Joka saatanan yö, mun muijani lyö, joka ikinen yö, jäin ison Irmelin alle, oma Irmeli suurin ja kaunein... pieni ja pyöreä"
4) Eräs sanoi 1972: "Suuri, pieni Irmeli"
5) Missä se telkkarimainos on, jossa joku sohvalla istuva Simo kysyy, että kuka sä oot? Nainen vastaa, että Irmeli ja Simo toteaa, että et sä oo Irmelin näköinen? (Oli telkkarissa joskus ehkä 1998-2003 tienoilla???)
6) Oottekos kuulleet sitä biisiä, missä Irmeli lähti Ruotsiin? Olen odottanut sitä kauan, mutta ei oo kuulunut mistään. On vain tämä J. Karjalaisen versio Irmelistä, joka tekee oharit:
http://www.youtube.com/watch?v=CzICFLi9A3I
On täydellinen ilta tiedossa
kauniin Irmelin seurassa
Ai ai ai, kohta päästään juhlimaan
paitsi, ettei hän tullutkaan
refrain:
Irmeli, en tahdo juhlia
tänä iltana ilman sinua
on mulla täällä kaikki jo valmiina
puutut vain sinä, rakkaani
tule luokseni, Irmeli
Pistin uuniin juustovoileivät
pöytään sytytin kynttilät
nyt kelpais tulla kylään kenenkä vaan
mutta odotan vain sinua ainoaa
refrain
Dynastia, sun lempiohjelma
videolla on mulla valmiina
hetken aikaa vielä odotan
sitten jalkapalloa sen päälle nauhotan
7) Löytyyks vauva.fi, aihe vapaasta, jo vanhaa, pitkää ketjua, jossa joku Mikko huuteli Irman perään - taisi siellä vilahtaa Irmelikin niissä jutuissa?
8) "Irmeli seitsentoistavuotias" - tämäkin tarttis tsekata, että mitä ihmettä tämäkin on? Voin vain kuvitella etukäteen eikä oikein huvittais.
http://www.imdb.com/title/tt0137027/
9) http://fi.wikipedia.org/wiki/Irmeli
Tuolta tunnettujen Irmelien listoilta löytyy myös Eeva Irmeli Ahtisaari. Hänellä näyttää olevan koulutusta vaikka muille jakaa. Mutta miksi hänkin on niin näkymätön hahmo, vaikka presidentin puolisona olisi voinut tehdä vaikka mitä? En todellakaan edes tuntisi, vaikka kadulla tulisi vastaan - tuollaista Suomen ykkösnaista! No tuskin sitä Tuksua tai Jenniäkään tuntisi, jos tulisivat kadulla vastaan. Mutta silti, mielestäni tuollaisen ykkösnaishahmon pitäisi olla todella tunnettu. Ollaanhan eletty jo kauan radio- ja telkkariaikaa. Myös äänen pitäisi olla tunnistettavissa, jos sattuisi puhumaan radiossa kansalaisille jotakin. Omituista tämä naisten "piilottaminen" jonnekin näkymättömiin. Esimerkkiä osoittavat miehet vievät eevansa kaikkialle minne vain voivat.
10) "Pretty woman"
"Sä taimi olet mun tarhassa ja varten taivasta luotu"
Irmelillä on nimipäivä 31.3. ja se on otettu Ruotsin almanakkaan ehkä joskus 1980-luvun alussa ja nimipäivä on muistaakseni 16.12. (jos ei ole poistettu???).
11) Kertokaa lisää Irmeleistä! Mitä tiedätte? Pyytäkää, jos vaikka saisi laittaa koko nimen ja kutsumanimenkin!
Etukäteen kiittäen.
Kommentit (0)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Alue: Aihe vapaa