Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Iltalehdess' esitetty Wallinin uusi valhe

Vierailija
16.03.2012 |

Wallin puolusteli tänään aiempaa valhettaan sillä, että laki vaatii ruotsinkielisen varuskunnan.





Tässä totuus siitä:



"Laki turvaa ruotsinkielisen joukko-osaston, ei varuskuntaa



Puolustusministeri Stefan Wallin (r) on vedonnut kielilakiin ja hallitusohjelmaan keskustelussa ruotsinkielisen Dragsvikin varuskunnan säilyttämisestä.







Kielilaissa sanotaan näin: "Puolustusvoimien joukko-osastojen kieli on suomi. Vähintään yksi joukko-osasto on kuitenkin ruotsinkielinen."



Hallitusohjelmassa mainitaan: "Ruotsinkielinen varusmieskoulutus turvataan lainsäädännön edellyttämällä tavalla."



Varuskunta on sotilasalue, jossa joukko-osastot toimivat. Joukko-osastoja voi varuskunnassa olla enemmänkin kuin yksi. Esimerkiksi Rovaniemen varuskunnassa toimivat erillisinä joukko-osastoina Lapin lennosto ja Lapin ilmatorjuntarykmentti.



Dragsvikia ei varuskuntana suojaa mikään laki. Kielilain edellyttämä ruotsinkielinen joukko-osasto voi toimia missä varuskunnassa tahansa."





http://www.iltalehti.fi/uutiset/2012031615334426_uu.shtml

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla