Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

farmaseutiksi opiskeleminen toiveena!

Vierailija
14.03.2012 |

Hei!



Haluaisin kysyä tälläistä,jos joku nyt sattuu tietämään



Olen siis 21 vuotias lähihoitaja ja haluaisin KOVASTI opiskella farmaseutiksi, mutta olen peruskoulun jälkeen mennyt suoraan ammattikouluun ja lukiota en ole käynyt.



Voinko siis opsikella farmaseutiksi, jos ei ole lukiopohjaa??



Kiitos etukateen vastaajille!

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
14.03.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Keskiasteen tutkinto eli lh avaa ihan samalla tavalla mahdollisuudet kuin ylioppilastutkinto. Ainakin teoriassa. Joillekin aloille on toki puutteellisen teoriapohjan takia vaikea päästä tai ainakin joutuu tosi paljon paikkailemaan lukiotietojen puutetta, mutta teoriassa ainakin. Katso yliopiston webbi-sivulta, mitkä on vaatimukset.

Vierailija
2/3 |
14.03.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

http://www.helsinki.fi/farmasia/



Tiedekunnan sivuilta pitäisi löytyä myös opiskelijavalinnat-osasto, jossa on tarkemmat tiedot pääsykokeista.



Avoimessa yliopistossa voit myös opiskella joitakin farmasian kursseja (voi olla ettei opintokokonaisuuksia), jotka sitten hyväksytään varsinaiseen tutkintoon jos pääset sisään.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
14.03.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

106 hakijaa valitaan yo-koe + valintakoe ja sitten 37 pelkällä valintakokeella. Ts. joutuisit tuohon toiseen ryhmään. Pääsykokeessa on joku ihmisen fysiologiakirja ja lukion kemian kurssit 1-5.



Pääsemisesi ei ole poissuljettua, mutta töitä saat kyllä tehdä ja tosissasi. Taitaa tältä keväältä olla jo aikamoinen kiire, jos sinun pitäisi pelkästään saada lukion kemia hanskaan tästä äkkiseltään + lukea se erillinen kirja.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän kahdeksan neljä