Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Juopot elävät pidempään kuin raittiit - Kippis sille!

Vierailija
12.03.2012 |

Kieltäytyminen alkoholista on yhteydessä suurentuneeseen kuolemanriskiin, väittää uusi tutkimus.





Absolutistien kuolleisuus on korkeampi kuin ankarasti juopottelevien. Tähän tulokseen tulivat Teksasin yliopiston tutkijat. Kaikkein parhaimmat luvut ovat kuitenkin kohtuujuojilla, joiden kuolleisuusluvut ovat kaikkein alhaisimmat.



Tutkimukseen osallistui 1 824 koehenkilöä 20 vuoden ajan. Heistä 63 prosenttia oli miehiä. Parinkymmenen vuoden aikana absolutisteista kuoli 69 prosenttia, paljon alkoholia käyttävistä 60 prosenttia ja kohtuukäyttäjistä vain 41 prosenttia.



Kohtuukäyttö määriteltiin tutkimuksesta uutisoineen Time-lehden mukaan 1-3 alkoholiannokseksi per päivä. On huomautettava, että suomalaisittain määriteltynä kolme alkoholiannosta päivässä nousee viikkotasolla naisilla yli suurkulutuksen rajan ja miehillä hyvin lähelle sitä.



Teksasin yliopiston tutkijat haluavat korostaa, että vaikka juominen on tutkimuksen mukaan yhteydessä pidempään elinikään, se voi olla vaarallista. Ankara ryyppääminen voi vahingoittaa muistia, johtaa tapaturmiin ja muihin ongelmiin - olivat ne sosiaalisia tai fyysisiä - jotka voivat pilata elämän. Ei pidä myöskään unohtaa sitä, että alkoholista voi jäädä riippuvaiseksi.



Tutkimus julkaistiin Alcoholism: Clinical and Experimental Research -lehdessä.





http://iltalehti.fi/elintavat/2010090112277816_el.shtml?fb_ref=flb_y&fb…

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla