Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

vauvan vessahätäviestintä

Vierailija
19.03.2012 |

Olen tässä yrittänyt tutustua tuohon vessahätäviestintään, jossa vanhemmat pissattavat ja kakattavat vauvansa ensin tietyin väliajoin ja sitten, kun ovat oppineet vauvan ääntelystä vessahädän, tekevät sen aina lapsen inistessä hätäänsä. Ilmeisesti vaippoja ei juuri tarvita. Kiinnostaisi tietää, käyttääkö joku oikeasti tuota menetelmää, vai ollaanko täällä täysin vaippojen orjia. Toimiiko tuo menetelmä ihan oikeasti käytännössä? Miten neuvolassa siihen suhtaudutaan? Pidetäänkö vvv-äitejä täysin hulluina?

Kommentit (11)

Vierailija
1/11 |
19.03.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

googlen tuloksiin en ollut kovin tyytyväinen ja tulin sen vuoksi tänne muka kysymään tuota, unohduinpa lukemaan ketjuja :D



minä otin nuorimmalta vaipan aina pois kun laitoin lattialle viltin päälle köllöttelemään, eli ihan pikkuvauvasta saakka, ilmakylpyjen vuoksi. opin kuitenkin pian että vauva pissaa siihen kohta, joten vaihtoviltti oli valmiina aina. en älynnyt käyttää pissalla missään muualla.



sitten kun hän oppi liikkumaan niin konttaili aina peppu paljaana lattioilla ja kiipeili peppu paljaana tuoleille yms. monet pissat ja kakat sain pestä lattioilta, mutta poika oppi juuri 2v synttäreillään yökuivaksikin, minusta melko aikaisin.



päiväkuiva taisi olla 1v4kk. kestot oli käytössä muun ajan. nyt kiinnostaisi tämä vaipattomuus!

Vierailija
2/11 |
19.03.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vauva ei kuitenkaan osaa pidättää, vaikka jonkin verran osaakin pissaa ja kakkaa tahdonalaisesti hallita.



Toiset vauvat ovat tässä selkeämpiä ja osaavat paremmin hallita hätäänsä, toiset eivät anna mitään merkkejä tai hallitse ruumiintoimintojaan. Esim. omassa tuttavapiirissäni on vessatettu useampaakin vauvaa, ja yksi heistä on tehnyt kakat lähes koko vaippaikänsä pönttöön tai pottaan. Tämä lapsi ei ihan pienenäkään koskaan pissannut vaippaan yöllä.



Meidän vauva taas ei ole oppinut lavuaarille, vaikka sitä on tarjottu ja tarjotaan edelleen joka kerta (vauva tykkää siitä tosi paljon), kun pylly pestään. Pienempänä vauva tekikin aika usein jotain lavuaariin, mutta jossain vaiheessa, kun alkoi esim. olla kiinnostunut jaloistaan, kiinnostus lavuaariin tekemiseen väheni. Vauva tekee pissan tai kakan ihan satunnaisesti lavuaariin, mutta on kyllä selvästi hyvin tietoinen kakkaamisestaan vaippaan. Aina kun vauva kakkaa vaippaan, hän hymyilee ja minä sitten sanon, että teit kakan, hienoa.



En tiedä miten neuvolassa suhtaudutaan, riippuu varmaan tädistä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/11 |
19.03.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

kunhan tämä nuorin syntyy niin kokeillaan varmasti aktiivista pissattamista, vaippa jätetään pois kun sille ei käyttöä ole.



ekana vastannut

Vierailija
4/11 |
19.03.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

kokemuksia. Voin kertoa lisääkin sekä omista että tuttujen kokemuksista, jos haluat kysyä jotain.

Vierailija
5/11 |
19.03.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

kokemuksia. Voin kertoa lisääkin sekä omista että tuttujen kokemuksista, jos haluat kysyä jotain.

Vierailija
6/11 |
19.03.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta kerro vain, minä mielelläni lukisin! minä ja mies aiomme kokeilla siis nyt odottamallemme vauvalle.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/11 |
19.03.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

tuttavapiirissä vanhemmat eivät ole huomanneet pienillä vauvoilla noita vessahädän merkkejä, mutta olen kuullut, että toisilla ne on hyvinkin selviä. Vauvaa voi opettaa myös viittomaan vessahätää, eräs tuttu lapsi on vähän yli 1-vuotiaana osannut viittoa pissan.



Kannattaa varmaan aluksi juuri tuossa vaipanvaihdon yhteydessä pissattaa ja kakattaa. Ihan vastasyntynyttä vauvaa ei välttämättä kannata vielä vessattaa, hälle voi tulla siinä hommassa kylmä.



Ei kannata pettyä, jos ei huomaa niitä merkkejä tai vauva lopettaa vessailun. Tärkeintä, että vauvasta on mukavaa! Meillä ainakin lavuaarilla roikottaminen on vauvalle todella mieluisa tapahtuma, vaikka harvoin mitään tuleekaan.



Toiset on käyttäneet äänimerkkejä ja/tai lauluja vessailun yhteydessä, toiset ei. Makuasia.



3

Vierailija
8/11 |
19.03.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

mikä on linkeissä tuolla sivun oikeassa alareunassa, he on kokeilleet vauvallaan vvv:tä ihan hyvin seurauksin.



Minulla on tuttu perhe jotka harrastivat tätä lapsen ollessa pieni, homma toimi niin että suht usein ja vaipanvaihdon yhteydessä vauva vietiin lavuaarille kokeilemaan tulisiko pissa. Sitä saatettiin houkutella esim suhistelemalla ja sitten tarkkailemalla lapsen omia merkkejä ja käyttäytymistä. Sitä en tiedä koska heillä lapsi oppi kokonaan kuivaksi mutta vvv toimi jossain määrin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/11 |
19.03.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

alettiin joskus 2-3 kk iässä käyttämään vessassa aina syönnin ja heräämisen jälkeen. Varsin usein onnistui, välillä oli päiviä ettei kertaakaan ja välillä sitten tosi hyvin. Mutta oli kyllä vaipat ja niitäkin meni paljon pyykkiin. Nyt tekee ehkä puolet pisseistä ja kaikki kakat pottaan, ikää on 1v 3kk.



että ei tämä meillä mitään vaipattomuutta, mutta eipähän tarvitse niin paljoa vaippoja tuhlata!



Nyt on kestovaipat käytössä, helpottaa se niidenkin kanssa kun kuluu vähemmän.

Vierailija
10/11 |
19.03.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

niin ja meidän lapselta en keksinyt mitään merkkiä tarpeesta (paitsi kakkaviestintä nyt on isommalla tietysti selkeää)



Neuvolassa ei ole ollut koskaan asiasta mitään puhetta, ja miksi pitäisikään?



Päiväkotiin on lapsi nyt menossa, saas nähdä miten siellä onnistuu tuo pottailu vai meneekö vaippoja enemmän!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/11 |
19.03.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

selkeästi aina näki, että kohta tulee jo ihan pienestä, niin pissat kuin kakat, ja käytti kyllä vaippaa, mutta ei koko elämänsä aika tytöllä tullut vaippaan mitään kuin ihan muutaman kerran. Sinänsä omaehtoiseen pissalle menemiseen isompana ym. ei sitten vaikuttanut, ihan suunnilleen samanikäisenä sen hallitsi kuin omani aina vaipoissa olleet. Mulla ei ole kenestäkään nähnyt edes kuin kakkaa vääntää, kuin ihan vaan muutaman kerran, jos on jostain syystä ollut vatsa kovalla. Kaverin toinen lapsi, poika, ei myöskään antanut merkkejä ja vaikka kuinka halusi samalla tavalla toimia pojan kanssa kuin tytön kanssa, niin ei se toiminut.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi neljä yksi