Miksi kodin sisustuksen pitää olla kaunis? Eikö toiminnallisuus olisi järkevämpää?
Miksi pitää ostaa uutta tavaraa kun vanhat räsymatot ja kirjahyllyt ajaisivat asiansa hyvin. Miksi hyvän muovimaton päälle pitää laittaa laminaattilattia? Mitä haittaa, jos tapetit ovat hiukan repaleiset? Miksi verhoja pitää vaihtaa?
Miksi suomalaiset eivät voisi jakaa omaisuuttaan epäitsekkäämmin niille, jotka tarvitsevat?
*pohtii, vaan ei halua aloittaa väittelyä*
Kommentit (13)
Ei kai se nyt mikään pakko ole, mutta minä haluan asua kauniissa kodissa. Jos paikat repsottavat se tekee epäsiistin vaikutelman. Eivätkä toiminnallisuus ja kauneus ole toisiaan poissulkevia.
Ei kai uusia vaatteitakaan ole mikään pakko kovin usein aikuiselle ostaa, mutta ostan niitäkin siksi koska haluan pukeutua kauniisti.
Jos en sisustaisi tai ostaisi uusia vaatteita niin sitten varmasti matkustelisin enemmän tai käyttäisin ne rahat muuten itsekkäästi. :D
No mun mielestä toiminnallisuus ei millään tavalla sulje kauneutta pois. Monille tulee ihan huono olo jos he joutuvat olemaan rumassa ympäristössä. Itseäni tosin haittaa yhtä lailla ympäristön toimimattomuus. Kun sisustan niin ajattelen molempia asioita. En osta mitään, mikä ei toimi niinkuin pitää enkä myöskään mitään rumaa.
sukulaisten hylkäämiä verhoja, niin eivät ne aina sävyltään sovi välttämättä yhteen. Mutta haittaako se niin kauheasti? Eikö riitasointuisuus ole kodikasta?
ei niitä tapetteja ja mattoja tarvita ollenkaan. Mitäpä niitä, mikset mieluummin myy niitä ja anna rahoja vaikkapa Etiopian kuivuuden uhreille?
Oikeasti. Ihmisellä on oikeus käyttää itse omalla työllään hankkimia rahojaan itse. Ja vaikkapa siihen, että sisustaa kodistaan mukavamman ja nätimmän. Siellä kotona viettää kumminkin aika paljon hereilläoloajastaan, eikö ole kivempi katsella nättiä kuin rumaa kotia? Se, mitä itse kukin pitää nättinä on tietysti sitten itse kunkin oma asia, mutta se ei varsinaisesti kuulu tähän.
Minä en ymmärrä, miksi niin harva panostaa elinympäristöönsä? Minä voin paremmin kodissa, jossa viihdyn = kauniisti sisustetussa. Ei se nyt mikään täydellinen tarvii olla, mutta itseni näköinen kuitenkin. Käytännöllisyys ei todellakaan aina ole minulle tärkeintä.
Mulle kauneus ja harmonisuus on paljon tärkeämpää kuin käytännöllisyys. Jos käytännöllisen haluaa, niin sitten kantsii vetää lattiat kumimatolla ja joka huoneeseen viemäri ja letku. Helppo siivota.
ei niitä tapetteja ja mattoja tarvita ollenkaan. Mitäpä niitä, mikset mieluummin myy niitä ja anna rahoja vaikkapa Etiopian kuivuuden uhreille? Oikeasti. Ihmisellä on oikeus käyttää itse omalla työllään hankkimia rahojaan itse. Ja vaikkapa siihen, että sisustaa kodistaan mukavamman ja nätimmän. Siellä kotona viettää kumminkin aika paljon hereilläoloajastaan, eikö ole kivempi katsella nättiä kuin rumaa kotia? Se, mitä itse kukin pitää nättinä on tietysti sitten itse kunkin oma asia, mutta se ei varsinaisesti kuulu tähän.
ajatellaan aina, että mihin meillä on _oikeus_. Sen sijaan että ajattelisimme muidenkin kuin vain itsemme hyvinvointia. Elämä jossain afrikkalaisessa kulttuurissa toisi uutta näkökulmaa monelle suomalaiselle.
Eivät ne tapetit tosiaan kovin vanha juttu ole. Ei siitä niin mahdottomia aikoja ole kun tavallisessa suomalaiskodissa tapetteja ei ollut ollenkaan.
Etkö ap iloitse kauniista asioista? Minä en ymmärrä, miksi niin harva panostaa elinympäristöönsä? Minä voin paremmin kodissa, jossa viihdyn = kauniisti sisustetussa. Ei se nyt mikään täydellinen tarvii olla, mutta itseni näköinen kuitenkin. Käytännöllisyys ei todellakaan aina ole minulle tärkeintä.
enemmän pitäisi iloita muiden ilahduttamisesta.
ap
Käytännöllisyys ei todellakaan aina ole minulle tärkeintä.
tajua kyllä tätäkään, että pelkän kauneuden takia hankaloitettaisiin elämää. Mutta kyllähän nykyään saa kaiken kauniina joten ei tarvitse ostaa rumaa ja toimivaa. Sellaisia koteja, jossa ei voi olla/asiat täytyy tehdä kauhean hankalasti sisustuksen ehdoilla, en ymmärrä.
ei niitä tapetteja ja mattoja tarvita ollenkaan. Mitäpä niitä, mikset mieluummin myy niitä ja anna rahoja vaikkapa Etiopian kuivuuden uhreille? Oikeasti. Ihmisellä on oikeus käyttää itse omalla työllään hankkimia rahojaan itse. Ja vaikkapa siihen, että sisustaa kodistaan mukavamman ja nätimmän. Siellä kotona viettää kumminkin aika paljon hereilläoloajastaan, eikö ole kivempi katsella nättiä kuin rumaa kotia? Se, mitä itse kukin pitää nättinä on tietysti sitten itse kunkin oma asia, mutta se ei varsinaisesti kuulu tähän.
ajatellaan aina, että mihin meillä on _oikeus_. Sen sijaan että ajattelisimme muidenkin kuin vain itsemme hyvinvointia. Elämä jossain afrikkalaisessa kulttuurissa toisi uutta näkökulmaa monelle suomalaiselle. Eivät ne tapetit tosiaan kovin vanha juttu ole. Ei siitä niin mahdottomia aikoja ole kun tavallisessa suomalaiskodissa tapetteja ei ollut ollenkaan.
Afrikkalaisissa yhteisöissä tosiaan eleteen sukukeskeisemmin, eli rahaa annetaan myös sukulaisten tarpeisiin - mutta ei muille, ei vieraille. Kyllä sielläkin pelaa täysin itsekkyys: tämä on minun ja sukuni omaisuutta, teen sillä mitä tahdon. Ja eka juttu, mitä siellä vähänkään leivän syrjästä kiinni pääsevä ihminen ostaa, ovat tv ja kännykkä.
Eli unohda jo kuvitelmat jostakin Aidosta ja Yhteisöllisestä afrikkalaisparatiisista.
- nimim. kolme vuotta kehitysaputyötä Keniassa ja Namibiassa tehnyt -
itse olen parantumaton esteetikko, ja minua ihan oikeasti häiritsee jos kotini sisustus ei vastaa mieltymyksiäni, se ei silloin tunnu kodiltaa vaan ainoastaan asuinpaikalta.
Toisaalta en myöskään voi sietää OLLENKAAN epäkäytännöllisiä ratkaisuja, ne ovat vielä pahempia kuin rumuus! Siksi meillä esim. säilytystilat on suunniteltu niin ettei mitään verrattain usein käytettävää tarvitse penkoa tyylillä "ensin tämä tuoli syrjään kaapioven edestä, nostan ensin tämä pois päältä, sitten tuon ja sen jälkeen löytyy oikea laatikko". Jotkut kerran vuodesas esiinotettavat ja poispakattavat joulukoristeet tms. menevät vähän "heikommassakin" säilytyspaikassa.
Kaunis sisustus voi siis olla myös toimiva - eikä sen tarvitse myöskään olla upouusi ja vaihtua jatkuvasti. Meillä on paljon hankittu/saatu käytettynä, esim. 80 % astioista ja huonekaluista.
jonkun mielestä kodikasta on kirjahylly tai ryijy, toisen mielestä ne ovat vain pölynkerääjiä. Jollekin kodikasta on räsymatto ja keinutuoli, toiselle nukkamatto ja nojatuoli.
sukulaisten hylkäämiä verhoja, niin eivät ne aina sävyltään sovi välttämättä yhteen. Mutta haittaako se niin kauheasti? Eikö riitasointuisuus ole kodikasta?
ja kukin päättää itse mikä on järkevää.
en nyt tiedä miksi repaleiset tapetit olis järkevät.
nai joku insinööri ja muuttakaa putkaan. käytännöllistä ja toimivaa. lattian voi ruiskuttaa letkulla puhtaaks, ei tarvi edes muovimattoa.
sulje kauneutta pois. Monille tulee ihan huono olo jos he joutuvat olemaan rumassa ympäristössä. Itseäni tosin haittaa yhtä lailla ympäristön toimimattomuus.
Kun sisustan niin ajattelen molempia asioita. En osta mitään, mikä ei toimi niinkuin pitää enkä myöskään mitään rumaa.