Crista Pike toinen kuolemantuomio täytäntöön
Kun jo 2 kertaa yritetty tappaa niin eikö olisi aika muuttaa tuomio elinkautiseksi. Eihä tuossa jenkkien tappovimmassa ole järjen häivää.
Kommentit (2)
No, ei se ainakaan hetken kysymys ole:
"Vaikka Yhdysvaltain korkein oikeus on historiallisesti (esimerkiksi vuonna 2024 Alabaman Kenneth Smithin tapauksessa) lopulta sallinut uuden teloitusyrityksen epäonnistumisen jälkeen, se on tapahtunut vasta vuosia kestäneen oikeustaistelun ja kaikkien valituskierrosten jälkeen. Piken tapauksesta tekee poikkeuksellisen se, että puolustus oli varoittanut viranomaisia Piken terveydentilasta ja suonien pettämisestä kuukausia etukäteen. Oikeus joutuu nyt punnitsemaan, oliko osavaltion toiminta tietoista piittaamattomuutta, mikä voisi muuttaa perustuslaillista tulkintaa.
Käytännössä Christa Piken tapauksen puiminen eri oikeusasteissa – aina liittovaltion vetoomustuomioistuimiin ja mahdollisesti uudelleen korkeimpaan oikeuteen saakka – tulee viemään kuukausia, todennäköisemmin vuosia"
Luulisi, että tuo voisi siinä välissä vaikka haastaa osavaltion oikeuteen kidutuksesta tjs? Niin järjetöntä touhua tuon "sivistysmaan" meno taas ettei mitään rotia.