Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

kansalaispartiot liikkeellä nuorison häiriköintiä vastaan

Vierailija
22.10.2026 |

Näin uutisoi Turun Sanomat. Hirvensalossa on kolmisenkymmentä alaikäistä lasta ruvennut häiriköimään tiettyä asuinaluetta: on käyty aiheetta soittelemassa ovikelloja, potkittu ja hakattu ulko-ovia, pihoilta on jotakin tavaraa kadonnut, tuollaista ilkivaltaa. Nyt paikallinen asujaimisto on päättänyt perustaa katupartiot, kolmen vanhemman ryhmissä käydään valvomassa ja jututtamassa nuoria.

 

No, poliisille ei kuitenkaan ole tehty rikosilmoituksia lehtijutun mukaan. Vain pari kpl, toinen alaikäisporukan sisäistä tappelua ja toinen kotirauhanhäirintää koskien. 

Viranomaistahon lastensuojeluunkaan eivät ole tehneet ilkivallan kokijat ilmoituksia.

 

Katupartiot aikovat siis juttelemalla saada nuorison ymmärtämään ettei tuollainen ilkivaltainen käytös ole sopivaa ja että se on lainvastaista. 

 

No, mut naille keskustelmaan meneville ihan vaan tiedoksi, kaiken varalta, että näillä tenavilla on sitten kaasusumuttia taskussa, ja jos se keskustelu ei sitten sujukaan niin kuin vanhemmat ovat ajatelleet vaan kärhämää syntyy, niin sitten on kyllä sakki ympärillä puhelimen kameroissa videointitila päällä, ja näinpä sitten päädytty jonnekin someen naurettaviksi ja pilkattaviksi.

 

Omalta kohdaltani, siis mun asunto ja minä itse, olen joutunut ottamaan tuollaista häiriköintiä vastaan. Porukalla käyty oven takana häiriköimässä ja huudeltu kadulla sekä asuinyhteisössä. Täysin rajatta. No, itse tein poliisille ja lastensuojeluun ilmoitukset. 

Poliisin suhteen tulikin sitten meikäläiselle tällainen kysymys konstaapelin suusta: "Mitäs se johtuu" että häiriköivät ja huutelevat.

Mistä se johtuu... eli poliisi oli syyllistämässä minua itseäni siitä, että nämä alaikäiset joista yhtäkään en tunne, en tunne heidän vanhempiaan, en ole heille mitään tehnyt... Niin poliisi syyllistää minua siitä että käyvät häiriköimässä! Aika erikoinen juttu, kyllä poliisin taholta tuollainen. Mistä se johtuu... No, poliisille vois tietenkin esittää arveluna, että sillä on jotain vaikutusta ollut, että poliisi ei ole kertonut eräälläe näitten häiriköijien yllyttäjälle kuka hänen ovensa taakse kerran (ennen tämän alaikäisporukan ilmaantumista asuinseudulle) hälytti poliisin. Että poliisi ei ole kertonut sitä sille tyypille. Mut ei ole kertonut sitäkään, että minä, joka tässä nyt kirjoitan, en kuitenkaan hänelle sitä poliisia soittanut.... Että semmosta. Mistäs se johtuu... Mistäs se johtuu että se poliisi silloin rappukäytävään tuli ja erään oven takana oli.

 

Mistä se johtuu....

 

Ai että. Ja tämä vielä, kuinka moni ulkopuolinen vanhempi, mummoikäinen jopa, oikein naureskelee näitten pikkupilttien tekemisiä. "Maailmansivuhan näitä on ollut!" heh, hah hoh hahaa...

 

Semmosta. Ja onnea vaan keskusteluihinne! Mistä se johtuu, ja minnekäs ne sitten siirtyvät häiriköimään!

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
22.10.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ympäri Suomea näitä, pennut tietävät etteivät mitkään lait ja säännöt suojele aikuisia, poliisi ja koko virkavalta voimattomia tietävät että pitäisi saada kovempia rangaistuksia nuorillekin mutta kiitos lainsäädännön täällä saa ulkkarit, nuoret yms sabotoida toisten tuntemattomien ihmisten elämiä. 

Vierailija
2/2 |
22.10.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eritaustaisia?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan kolme seitsemän