Valokuva- ja videoväärennökset Ranskan mellakoista leviävät sosiaalisessa mediassa
Yle kävi lävitse sosiaalisen median Ranska-videoita. Joukosta löytyi paljon tekoälyllä tehtyjä, väärennettyjä kuvia ja aiemmin kuvattuja videoita jotka on nyt liitetty uuteen yhteyteen.
Kommentit (6)
YLE yrittää suojella lemmikkejä ja terroristeja.
Videon kuvaaja Munsch sanoo, ettei hän tiedä naisen nimeä eikä halua arvuutella hänen taustoillaan.
– Hän ei ole aktivisti tai poliitikko, vaan pelkkä satunnainen ohikulkija, joka oli liikkeellä ystävänsä kanssa, Munsch kirjoittaa Ylelle.
Emme tiedä hänestä mitään, mutta tiedämmepä kuitenkin.
Entä se video missä se estelevä nainen paljastui ohikulkijaksi, pitääkö jättää vaan noteeraamatta että taustalla lappaa tummaa miestä kappaan sisään eikä näkynyt valkolaisia erikoisemmin.
Täytyykin olla aika umpi-idiootti, jos uskoo kaikkea mitä netissä näkee:DD
En ole edes nähnyt noita amatöörimäisiä kuvaväärennöksiä, esim. että aneemisesti jollain paintilla on kopsattu naisen naama toiseen kuvaan. Tubessa on yllin kyllin videota missä enimmäkseen ulkovaltojen väki riehuu, mutta nooh kaipa nekin on sitten kaikki vaan ai-väärennöstä. Ei mitään nähtävää täällä!
Elämä ilman sosiaalista mediaa on parasta ihmiselämää. Suosittelen kaikille. Ihan kuten tupakkaakaan, kukaan ei oikeasti tarvitse somea.