Mitä järkeä rollaattoria tarvitsevan on kantaa mukanaan järkyttävää ylipainoa? Olen usein ihmetellyt liikuntavammaisten lihavuutta. 😱😱😱😱
Eihän hyväkuntoisetkaan tuollaista painoa kanna mukanaan.
Katselin kaupassa kun noin 50-60-vuotias erittäin lihava nainen laahusti rollaattorilla vaikeasti keikkuen kumarassa. Oli tuskaisen näköistä. Se tantta oli yhtä leveä kuin lyhyt.
Tuli taas mieleen, että miksi itselleen pitää lihottaa hirmuisesti ylipainoa, kun liikkuminen on muutenkin vaikeaa? Vai onko se rollaattori just sen ylipainon takia?
Kun terveitäkin kannustetaan vapautumaan ylipainon kantamisesta, niin eikös liikkumisen vaikeuksista kärsivälle se olisi vielä moninverroin tärkeämpää?
Ihan turha aukoa päätään mistään kilpirauhasista ja hormoneista, kun fakta on kuitenkin just se, että jokainen laihtuu satavarmasti, kun syö vähemmän kuin kuluttaa.