Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

HS: "Orpo perää perussuomalaisilta rohkeutta tehdä päätöksiä bensan hinnasta"

Vierailija
13.10.2026 |

Hallitus on neuvotellut jo viikkoja löytääkseen keinon helpottaa niiden ihmisten arkea, joihin polttoaineiden hinnankorotukset osuvat. Maanantaina HS kertoi joidenkin muiden viestinten tavoin, että neuvotteluissa selvitetään mahdollisuutta ottaa uudelleen käyttöön niin sanottu polttoainetuki. Sillä tuettaisiin suoraan kuljetusalaa ja maataloutta.

Lisäksi kokoomus on tuonut neuvotteluihin ehdotuksen työmatkavähennyksen korottamisesta. Nykyisellään työmatkoista voi tehdä verotukseen 900 euron omavastuun jälkeen vähennyksen, jonka enimmäismäärä on 7 000 euroa.

Nyt Orpo sanoi, että perussuomalaiset ei ole vielä kuitannut polttoaineiden hintoihin liittyvää sopua. Hän sanoi, että pitäisi olla rohkeutta tehdä päätöksiä.

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi yksi yhdeksän