Eläkeikä nostetaan - taas puhutaan ihan mitä sattuu
Työttömyys on korkea ja tänään selitettiin monta kertaa, että eläkeiän nostamisella halutaan lisää työssä olevaa purukkaa. Täyttä kakkapuhetta. Totuus on, että halutaan maksaa lyhyemmän ajan eläkettä ihmisille ja pienempää eläkettä - siitä se säästö sitten tulee. Paras kansalainen on valitiolle nimittäin sellainen, kuka tekee koko elämänsä työtä ja tekee viimeisen hengenvedon just silloin, kun pitäisi saada eläkettä.
Kommentit (3)
No , veikkaan että 1990 - tai 2000 luvulla syntyneet elävät 90 vuotiaiksi, joten saavat olla vielä 20 vuotta eläkkeelläkin.
Tältä hallitukselta voi odottaa mitä tahansa pas…kapuheita. Siellä vallitsee nykyään totaalinen hulluus kun ei oikeita säästökohteita löydetä. Edelleenkään ei haluta puuttua rikkaitten tukiin ja verotukseen.
Nuorin päättäjä taitaa olla 1966 syntynyt kun kymmenen vuotta nuorempi tekee 4 vuotta enemmän työtä. Arvatkaapa tekeekö enää jos tämä menee läpi..