Miten lapsen (5v) astmaa tutkitaan?
Kommentit (3)
Milloin hoitoon?
Mikäli lapsella esiintyy yskänpuuskia ja hengitysvaikeutta tai viikkoja jatkuvaa yskimistä, jonka syy on avoin, on hyvä hakeutua hoitoon. Mikäli lapsella on astmakohtaus lääkäriin tultaessa, diagnoosi on usein helppo eikä vaadi kuin keuhkojen kuuntelun. Hengenahdistus ja uloshengityksen vinkuna ovat selvä merkki astmasta. Usein näin ei ole asianlaita, vaan tarvitaan keuhkojen toimintakokeita (spirometria). Yksinkertainen puhallusmittari (PEF-mittari) voidaan antaa kotiin, jolloin lasta puhallutetaan esimerkiksi viikon ajan eri vuorokaudenaikoina. Kotimittausten lisäksi tehdään yleensä hengityskokeet tarkemmilla laitteistoilla. Pienten lasten keuhkotutkimukset tehdään lastentautien poliklinikalla erityislaitteilla, jotka ovat viime vuosina kehittyneet niin, että pientenkin lasten keuhkoputkien tilaa voidaan arvioida melko luotettavasti.
Keuhkojen toimintatutkimusten lisäksi selvitetään yleensä myös yleinen allergiataipumus. Osalla lapsista tutkimuksissa paljastuu selkeitä ärsyttäviä tekijöitä, Monilla on jo entuudestaan tiedossa allergiataipumus aiemmin todetun atooppisen ihottuman tai heinänuhan perusteella. Allergiataustaa ei kuitenkaan kaikilla ole ja nimenomaan pienillä lapsilla infektiot ovat tärkein astmakohtauksia laukaiseva tekijä.
Ensin annettiin astmlääkettä säännöllisesti 2 kk ja pidettiin päiväkirjaa oireista, flunssista jne.
Sitten kk: n lääketauko ja taas pidettiin kirjaa.
Sitten mentiin lastenlääkärille ja ja tehtiin puhallustestejä ( PEF? ), kuunneltiin keuhkoja monta kertaa ja tehtiin jouksutesti, ja taas puhallustestejä ja kuunneltiin keuhkoja. Meillä lopputulos oli, että astmaa ei ollut.
Näin lyhykäisyydessään.
Niin ja ihan eka toki käytiin lastenlääkärillä.
yleensä tehdään. Meidän pojalle tehtiin tutkimus juuri syksyllä. Lapsi hengittää suun kautta (nenässä "klipsi") putkeen ja kone mittaa tuloksia samalla. Toistettiin muutamia kertoja, ja mitattiin ennen astmalääkkeen antoa sekä jälkeen, että vaikuttaako ja miten.
Meillä tuo normaali, nyt tulossa tässä kuussa rasitusastmatestit vielä, eli samanlainen koe, mutta lasta juoksutetaan ja liikutetaan ensin hengästymiseen asti..
Meillä siis infektio-astma jo diagnoosina.