EK, kokoomus ja ps jakavat yhteiset arvot
Perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa ajamassa suuria työmarkkinauudistuksia, kuten paikallisen sopimisen edistämistä, irtisanomissuojan keventämistä ja lakko-oikeuden rajoittamista. Nämä muutokset vastaavat suoraan EK:n pitkäaikaisia tavoitteita.
Puolueen tiukka sitoutuminen menokuriin ja julkisen talouden sopeutustoimiin saa tukea elinkeinoelämältä.
Ainoa miinus EK:n kannalta: kansallismielinen retoriikka vaikeuttaa kansainvälisten asiantuntijoiden houkuttelemista ja ulkomaisten investointien saamista Suomeen.
Orpon hallitus toteutti huomattavia leikkauksia työttömyysturvaan. Esimerkiksi työttömyysetuuksien ja asumistuen 300 euron suojaosat poistettiin, omavastuupäiviä pidennettiin, lapsikorotukset poistettiin ja ansiosidonnaista työttömyysturvaa porrastettiin (eli sen määrä laskee työttömyyden kestäessä).
Tutkimuslaitosten ja järjestöjen raporttien mukaan leikkaukset ovat heikentäneet merkittävästi työttömien ja osa-aikatyötä tekevien toimeentuloa.
PS on suistanut sairaat ja terveyspalveluita tarvitsevat ahdinkoon. Perussuomalaisten johtama valtiovarainministeriö (Riikka Purra) on tehnyt tiukkoja säästötoimia. Tämä on johtanut asiakasmaksujen (kuten terveyskeskus-, poliklinikka- ja sairaalamaksujen) korotuksiin. Lisäksi lääkekustannusten omavastuita on nostettu ja sosiaali- ja terveysalan STEA-järjestöavustuksia leikattu voimakkaasti, mikä on ajanut monet potilas- ja vammaisjärjestöt ahtaalle. Samaan aikaan hyvinvointialueet ovat joutuneet säästöpaineissa karsimaan palveluverkkoaan ja päivystyksiään.
Ennen vaaleja perussuomalaiset profiloituivat usein suomalaisten vanhusten oikeuksien puolustajina ja arvostelivat sitä, että rahaa riittää muihin kohteisiin mutta ei oman maan ikäihmisille. Tässäkin ps käänsi takkinsa ja höllensi ympärivuorokautisen hoivan henkilöstömitoitusta.
Lisäksi vanhuspalveluiden ja kotihoidon asiakasmaksuja korotettiin ja indeksitarkistuksia jäädytettiin siten, että ne heikensivät pienten eläkkeiden ostovoimaa inflaation keskellä.
PS on tehnyt kylmää leikkauspolitiikkaa, joka on iskenyt kipeästi juuri kaikkein heikoimmassa asemassa oleviin.
Kommentit (2)
Jaa myös yhteiset aivot. Tosin vialliset.
Ahneus, tyhmyys ja korruptio. Siinä syitä miksi suomella menee huonosti.