Jopas taas - yhdessä fb-ryhmässä ripitetään ja avaudutaan ohjatusti jonkin asian tai teeman puitteissa luontoon esim. kansallispuistoihin
vietyjä nuorisoryhmiä käytöksensä puolesta.
Siis on oltu ohjatussa ryhmässä, yövytty, käyttäydytty kuin ilman valvontaa oleva kotibileporukka, ja sitten jopa jätetty tölkkejä ja muuta roskaa leiriytymispaikalle.
Paikalla olleet muut retkeilijät kokeneet häiritseväksi.
No! Eipä tähän muuta, mutta ei se huono käytös rajoitu vain näihin leiritapahtumiin. Oma kokemus Turusta: lokakuisen päivän iltana ulkoilulenkillä Koroisissa reitin varrella olevan Elokolon pihalla oli joku suuren nuorisoporukan kokoontuminen, polkupyörillä olivat tulleet ja niitä pyöriä oli varmaan lähemmäs sata parkissa. Nätisti jätetty pyörät parkkiin, ei siinä mitään. Mutta tää nuoriso oli siis ulkona siinä Elokolon pihalla, ja kun menin sitä ulkoilureittiä siitä pihan sivulta, niin sieltä pihalta rupesi joku maskuliini huutamaan minulle solvauksia. Ne sovlaukset olivat siis minuun kohdistettuja! Ja jälleen kerran, tuo tyyppi on minulle täysin tuntematon, mutta kun olen tässä asuintalossani joutunut yhden päihdetyypin ja hänen alaikäisporukkansa kiusanteon kohteeksi, se hänen alaikäisseurueensa on sitten levittänyt kiusaansa ympäriinsä (salaa otettujenj valokuvien kera): no, mitä mun olis pitänyt tehdä, olisko pitänyt mennä sinne pihaan ja ruveta kyselemään että anteeksi mutta onko täällä ketään ohjaajaa ja mitä varten minulle huudellaan solvauksia! Ja mikä porukka tämä on, kun ei millään voi pitää tuollaista huutelua normaalina! Vai mitä mun olis pitänyt tehdä, hämmästyin toki, että mitä... Mitä tää on... Kuljen tässä reitillä ihan rauhassa, en häiritse ketään ja sitten mulle aletaan huutaa solvauksia minulle täysin tuntemattoman porukan taholta!
No, en muuta kuin ihmettelin. Ja kotiin päästyä otin yhteyttä sinne Elokoloon ja tiedustelin että mikä tämä ryhmä on ja mikä on vastuuhenkilö... Mutta se Elokolon tyyppi ei suostunut antamaan mitään tietoja!
Että sellaista.... TURUN ELOKOLO! Ilmeisesti se ekologinen elämä tarkoittaa myös TÖRKEÄÄ KÄYTÖSTÄ, VAPAAMIELISTÄ KÄYTÖSTÄ!
Että sellaista!
TURKULAISTA SIVISTYNYTTÄ KÄYTÖSTÄ!
Ja tää ekologinen ja maanläheinen elämä ja periaatteet elämässä, niin niitähän tavallaan ajetaan myös sitten Kylämäessä... Nooooo, mitäs siellä, mitäs siellä... yhtälailla samaa törkeää tuntemattomilta tullutta herjausta!
TURKULAISET SIIS TOSIAANKIN OVAT TÄYSIN KAHELEITA!
Ja sitten noista leireistä. Itsekin olen käynyt esim. rippikoulun leirioloissa. Mutta se leiri oli ihan siis srk:n leirikeskus, ja siellä oli kyllä ihan selkeästi päivärytmi ja siihen kuului myös illalla alkava hiljaisuus kun nukkumaan piti mennä.
Mutta nykyään ei sitten vissiin niin nokon nuukaa näissä asioissa olla. Saavat olla miten haluavat ja kukkua vaikka kaiket yöt ylhäällä... Ja juu, ainahan on tietty niitä joilla on omat jutut leirilläkin... me vaan oltiin sen verran kilttejä, ettei meillä ollut.