Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Tulossa kova talvi ! Sääennuste vuodeksi.

Vierailija
28.08.2026 |

Katselin ilmatieteenlaitoksen ja eräiden muiden laitosten ennusteita el Ninosta, polaaripyörteestä, AMOC-virran ennusteesta sekä lämpenemisestä, mitä ne vaikuttavat säähän. Voidaan todeta että ilmaston lämpenemisen myötä myös suomen talvi lyhenee, varsinkin syksystä. AMOC-virrran heikentyminen ei juuri vaikuta, koska El Nino häiritsee välillisesti talven polaaripyörrettä. Se tietää meille lämmintä joulukuuta, jolloin sataa,

Tyynen meren haihdunnan pienenyttyä meillä alkaa Polaaripyörteen vaikutus vielä selvemmin, koska sen keskus siirtyy navalta hieman kauemmas tyynestä merestä, eli meille. Se tarkoittaa pääasiassa kovia pakkasia joulusta maaliskuun alkupäiville asti. Toisaalta matalapaineet, jotka nousevat lounaasta, tuovat sadetta, siis lunta, todella runsaasti. 

Kevään tulo viivästyy jonkin verran, vaikka polaaripyörre hajoaa kyllä suurin piirtein ajallaan, norjan vuoriston itäpuolella vallitsee sen verran kylmä ilmanala, että kevät tulee vasta pääsiäisen tienoilla. Ensi kesä, siis 2027, on lämmin, mutta lyhyt, elokuussa tulevat jo yöpakkaset, tämä on aiemminkin toistunut ilmiö voimakkaiden El Nino-vuosien jälkeen.

Käyntin apuna tekoälyä, tottakai, ei näiden laskenta ihan päässä onnistu.

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
28.08.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nykyään ei osata kovinkaan luotettavasti ennustaa säätä, koska sää ei toimi yhtä ennustettavasti kuin ennen. Ilmastonmuutos aiheuttaa sen, että sääennusteet menevät mönkään entistä useammin.

Vierailija
2/4 |
28.08.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihanaa pakkasta ja lunta etelään vihdoin!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
28.08.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pakkkanen, siitä suomalaiset tykkäää, pakkanen ... 

Vierailija
4/4 |
28.08.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Johan nyt oli lyhyt kesä ja kevät myöhässä vaikkei el nino ole vielä alkanut!

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän neljä seitsemän