Näkyykö ihmisestä ulospäin, että hän on innokas juoruamaan/puhumaan pahaa muista ihmisistä?
Tunnen jotain ihmisiä, joista heti ensitapaamisella huokuu ulospäin, etta heille on suuri nautinto, kun saavat puhua pahaa muista ihmisistä.
Kommentit (22)
Ap. Juoruavat ihmiset ovat kateellisia, pahantahtoisia. He haluavat halventaa muita kohottaakseen omaa arvoaan. Tunnistan heti sellaiset ihmiset ulkoisten ominaisuuksien perusteella.
Ehkä ei NÄY, mutta ne kyllä kertoo sulle sen sekunnissa, paskantamalla esim. Suomalaisuuden päälle.
Yleensä uteliaat, paljon puhuvat ihmiset ovat juoruilijoita. Saavat muutkin avautumaan mutta haittapuolena se että sanomiset kerrotaan eteenpäin ja yksityiskohtia lisätään. Ei jatkoon.
Kyllä sen näkee aivan helposti, jos puhuu sinulle muista pahaa, niin voit olla varma että myös muille puhuu sinusta pahaa
Ei.
Mutta suurin juoruaja minkä tunnen on oikein ystävällinen. Tietysti, sillä jos hän ei olisi ystävällinen, ei kukaan kertoisi meheviä asioita, joita voi kertoa eteenpäin.
Veikkaan, että mitä hiljaisempi ja tylymmän oloinen, sitä vähemmän sitä kiinnostaa.
Pahimmat juoruajat ja selkäänpuukottajat esittävät ystävääsi sekä saattavat keksiä tekaistuja juttuja muiden kertomina sinusta jotta hyökkäisit heidän kimppuunsa.
Parilla tuntemallani miehellä on naisellisiakin piirteitä: iso takapuoli, pulleat reidet. He ovat äärettömän innokkaita levittämään pahantahtoisia juttuja. Naismaiset miehet ovat pahimpia juoruilijoita.
Silmät vilkkaa juonikkaan näköisenä ja suu käy kaiken aikaa ilkeän pahansuopia juttujaan hihaansa hihittäen.
Työkaveri helvetistä tuollainen tiimiläinen.
Vierailija kirjoitti:
Silmät vilkkaa juonikkaan näköisenä ja suu käy kaiken aikaa ilkeän pahansuopia juttujaan hihaansa hihittäen.
Työkaveri helvetistä tuollainen tiimiläinen.
Tämä.
Vierailija kirjoitti:
Parilla tuntemallani miehellä on naisellisiakin piirteitä: iso takapuoli, pulleat reidet. He ovat äärettömän innokkaita levittämään pahantahtoisia juttuja. Naismaiset miehet ovat pahimpia juoruilijoita.
Minäkin tiedän miehen, joka on naisellisen oloinen. Hän juoksujalkaa lähtee levittämään juttuja, jos hän huomaa tai kuulee jostain henkilöstä noloja asioita.
Sehän selviää keskustelun sisällöstä onko juorukello.
Työkaverilla oli tapana kertoa muiden työkaverien elämästä ihan kaikki yksityiskohdat. Ei kiinnostanut yhtään, mutta ajattelin, että jos muut uskoutuu sille, niin se haluaa sitten uskoutua minulle, että saa purettua olotilaa, kun tietää, etten kerro eteenpäin.
Mutta sitten tuli iso mutta, eli kävi ilmi, että se oli puhunut myös minun asioitani ympäri taloa, ja lisäksi jäi pari kertaa kiinni valehtelusta, ja siinä vaiheessa oli pakko ymmärtää pitää suunsa kiinni, ja muutenkin ottaa välimatkaa.
Alan olla saanut tarpeekseni koko työpaikasta.
Peniksestä, usein pienestä tunnistaa.
Kateelliset erityisesti vanhemmat naiset juoruilevat pahantahtoisesti, jotta kohde näyttäytyisi huonossa valossa.
Vierailija kirjoitti:
Uskikset
Tämä
Suulaus, yhdistettynä uteliaisuuteen ja toisten ihmisten seuraamiseen. Vrt. introvertit, pohdiskelevat sellaiset joilla korkea itsereflektio herkkyys moraali. Ensin mainituille en kerro mitään oikeita tärkeitä juttuja. Saatan antaa heille juttuja jotka ei haittaa että menevät eteenpäin.
Äänestä kuulee paremmin, se on herkästi sellainen kiihottunut.